Dane statystyczne

Poprzednie nazwy zespołu:
  • - Zespół Młodzieżowy "Młode Jezioranki"
Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje:
Adres: 16-407 Wiżajny, Polska
Lata działalności: od 2016
Kontakt: 507126310 https://zespol-szuwarki.blogspot.com/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 19

O zespole

Zespół w 2016 r. założył młody (ur. w 2000 r.), miejscowy śpiewak Damian Balcer. Obecnie składa się z 19 osób (w wieku 9-20 lat).
Grupa wykonuje pieśni typowe dla północnej Suwalszczyzny, w dawnej lokalnej manierze wykonawczej. Są to między innymi pieśni sieroce, pasterskie czy zalotne. Większość repertuaru grupa śpiewa z towarzystwem tzw. wtóru, czyli dwugłosu funkcjonującego na pograniczu polsko-litewskim.
Zespół jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Kazimierzu Dolnym w 2019 r., gdzie w kategorii “Mistrz- uczeń” zdobył I nagrodę. Sam lider zespołu, Damian Balcer, wcześniej występował w Kazimierzu jako junior w latach 2011, 2013 i 2016. Podczas tych kolejnych festiwali zespół i solista dokonali nagrań archiwalnych dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Ważnym osiągnięciem zespołu, było wydanie płyty w 2019 roku, z autentycznymi pieśniami ludowymi, przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Nazwa zespołu, wiąże się z charakterystycznym krajobrazem miejscowości. Na Suwalszczyźnie jest wiele jezior, a nadbrzeżna roślinność, która nad nimi rośnie, nazywana jest szuwarami. “Szuwarki” to zdrobnienie, które ma na celu zwrócenie uwagi na młodość członków zespołu.

Wartym zwrócenia uwagi są także stroje zespołu, które są charakterystyczne dla regionu z którego się wywodzą. Dzieci ubierają się w lniane koszule oraz spódnice lub spodnie. Panny zakładają kolorowe spódnice i serdaki oraz bufiaste koszule, a kawalerowie mają płócienne spodnie, koszule i ciemne kamizelki oraz nieodłączne elementy stroju męskiego czyli kozaki oraz czapki maciejówki.

“Szuwarki” to następcy dawniej istniejącego w Wiżajnach (i wielokrotnie nagradzanego w Kazimierzu) zespołu młodzieżowego – “Młode Jezioranki”, założonego w 1991r. i prowadzonego przez 25 lat przez lokalną mistrzynię tradycyjnego śpiewu, laureatkę Nagrody Kolberga i kilkukrotną laureatkę kazimierskich festiwali -Annę Andruszkiewicz (ur. w 1923r).


W bazie od: 2020-03-15 | Ostatnia modyfikacja: 2020-03-15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top