Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli, dzieci, młodzież, przedszkolaki, studenci
Sekcje: taniec
K2P 0W4 Ottawa, CA Adres:
Lata działalności: od 1956
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 64
O zespole
Zespół taneczny Polanie w Ottawie został założony przez dr Jerzego Dobrowolskiego, światowej sławy naukowca i niestrudzonego działacza społecznego w ottawskiej Polonii. Działalność zespołu rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to z jego inicjatywy młodzi ludzie z Ottawy zaczęli uczyć się polskich tańców ludowych.
Dr Dobrowolski podjął się roli choreografa, instruktora i lidera grupy. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Oddział nr 8, nieodpłatnie użyczyło swojego lokalu, aby grupa taneczna miała miejsce na próby. Od tego czasu siedzibą Polan jest Dom Polski SPK w Ottawie przy ulicy Waverley 379.
Po 29 latach zespół nadal nie miał oficjalnej nazwy. Ogłoszono konkurs i zgłoszono wiele propozycji, takich jak Polka, Krakowiak, Polanie, Opolanie, Polonez, Słowianie, Wisła, Karpaty i Wilanów. Wybrano nazwę “Polanie”, oznaczającą polskiego potomka mieszkającego poza Polską, która jest używana do dziś.
Przez lata…
Grupa taneczna wystąpiła około 350 razy, nie tylko w Ottawie, ale także w wielu innych miastach.
Celem grupy było nie tylko przygotowywanie programów występów, ale także pomoc ludziom w utrzymaniu kontaktu z językiem polskim, możliwość poznania kultury i obyczajów poprzednich pokoleń oraz pielęgnowanie dumy z polskiego pochodzenia. Warto zaznaczyć, że występy Polan pozwalały również innym grupom etnicznym w Kanadzie poznać piękno polskiej kultury, tańców i strojów ludowych.
Polanie często występowali na scenie Domu Polskiego SPK oraz na corocznych uroczystościach organizowanych z okazji polskich świąt narodowych (tj. rocznic uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, Święta Niepodległości, czy innych ważnych uroczystości o znaczeniu państwowym). Tradycyjnie grupa przygotowywała również występ każdej wiosny.
W miarę upływu lat najmłodsi tancerze zdobywali doświadczenie i awansowali do starszych grup, podczas gdy najstarsi członkowie odchodzili na studia lub wypełniali inne osobiste zobowiązania. Duży nacisk położono na rekrutację nowych tancerzy w młodszych grupach wiekowych.
Wiele osób poświęciło również swój czas szyjąc kostiumy taneczne dla dzieci, w tym halki, fartuszki, spódnice i girlandy, a także naprawiając starsze kostiumy. Tego lata grupa taneczna zamówiła również 14 par “kierpców” (góralskich mokasynów).
W bazie od: 2020-08-17 | Ostatnia modyfikacja: 2023-12-07