Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: , , ,
Adres: 43-470 Istebna, Polska
Lata działalności: od 1901
Kontakt: 510 425 844 http://zespolistebna.pl/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 40

O zespole

ZESPÓŁ REGIONALNY „ISTEBNA” Z ISTEBNEJ jest prawdopodobnie najstarszym wciąż istniejącym polskim zespołem regionalnym. Swymi korzeniami sięga bowiem aż 1901 roku, a na przestrzeni ponad stu lat zasłynął m.in. tym, że występował dla samego cesarza Franciszka Józefa podczas uroczystości sześćdziesięciolecia jego panowania w Wiedniu w 1908 roku. Tańczył również na prezydenckich dożynkach w Spale w 1933 roku przed Ignacym Mościckim. W 1934 roku „Istebna” brała udział w Święcie Pieśni w Wiśle, a w kolejnych trzech latach w Święcie Gór, z którego to wywodzi się największa obecnie impreza folklorystyczna w Polsce – Tydzień Kultury Beskidzkiej. Historia zespołu jest tak bogata, że to materiał na osobne artykuły. W roku 2011 zespół świętuje jubileusz 110-lecia istnienia.

„Istebna” uczestniczyła w nagraniach wielu programów telewizyjnych, jak i w licznych audycjach radiowych. Do dziś z rozrzewnieniem wspomina się tutaj realizację scen wesela ostatniego odcinka serialu „Czterej pancerni i pies”, w którym to zespół zagrał znaczny epizod. Zespół tańczył na scenach całej Polski, uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach folklorystycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą – w Anglii, Szkocji, Francji, Austrii, Czechach, Słowacji, Macedonii, Rumunii, Turcji, Mongolii, na Węgrzech, niedawno w Bośni i Hercegowinie, a także trzykrotnie w Chinach. Tylko w ostatnich trzech latach został laureatem Złotego Serca Żywieckiego – głównej nagrody na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2009), Brązowej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (2009), a także Grand Prix dwóch znaczących przeglądów wojewódzkich – Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Śląskie Śpiewanie” w Koszęcinie (2009) oraz Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie (2009), II miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2010), I miejsca na X Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „O Łowicki Pasiak” w Łowiczu (2011), Grand Prix na IV Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej (2011) oraz Grand Prix na XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor w Zebrzydowicach (2011). To tylko nagrody i wyróżnienia z trzech ostatnich lat. W przeciągu całej historii było ich znacznie więcej.

W roku 2011 zespół uhonorowany został także bardzo prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz Nagrodą im. Leopolda Jana Szersznika w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego przyznawaną przez Powiat Cieszyn. W roku 2011 zespół zdobył również Grand Prix 22 Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych odbywających się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, zaś nagrodę wręczał zespołowi sam Prezydent Bronisław Komorowski.

Zespół od zawsze wierny pozostaje swojej tradycji góralskiej, zaś repertuar opiera o widowiskowe pieśni i tańce Beskidu Śląskiego, zwłaszcza tak zwanej Trójwsi Beskidzkiej – trzech wiosek, Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, położonych u styku granicy polskiej, czeskiej i słowackiej. Najbardziej charakterystycznym tańcem jest „Łowiynziok” – występujący tylko w Trójwsi Beskidzkiej, składający się z trzech części taniec zalotny. Inne prezentowane przez zespół tańce to na przykład „Świńszczok”, „Kołomajka”, „Kowol”, „Rejna” „Piłka” czy „Czworok” oraz tańczone przez mężczyzn „Kapitan” czy „Beczka”. W repertuarze zespołu znajdują się także rytmiczne zabawy jak typowo dziewczęca „Kapusta” czy tańczone w trójkach „Placki”. Repertuar zespołu oparty jest o pasterskie tradycje regionu jak i związany z życiem codziennym górali śląskich. W programie zespołu znajduje się również widowiskowe wesele góralskie czy świąteczne koncerty kolęd i pastorałek. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, m.in. takich instrumentów jak gajdy, trombita, okaryna, fujarka oraz instrumentów smyczkowych, zazwyczaj są to skrzypce, altówka i kontrabas.

Od sierpnia 2006 roku kierownikiem zespołu jest Tadeusz Papierzyński, a wspierają go instruktorzy – Agnieszka Kierczak, Anna Łupieżowiec oraz Józef Łupieżowiec. Patronat nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Istebna”, zaś cała grupa liczy około 40 osób.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-10

1 thought on “Regionalny Zespół “Istebna””

  1. tak pamietam to byl bodajze 1968 rok bylem wtedy malym chlopcem krecono wtedy czterech pancernych pamietne wesele janka pamietam bylo wtedy gorace lato

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top