Dane statystyczne
Grupy wiekowe: młodzież, studenci
Sekcje: kapela, obrzędy, śpiew, taniec
43-470 Istebna, Polska Adres:
Lata działalności: od 1901
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 40 510 425 844
O zespole
ZESPÓŁ REGIONALNY „ISTEBNA” Z ISTEBNEJ jest prawdopodobnie najstarszym wciąż istniejącym polskim zespołem regionalnym. Swymi korzeniami sięga bowiem aż 1901 roku, a na przestrzeni ponad stu lat zasłynął m.in. tym, że występował dla samego cesarza Franciszka Józefa podczas uroczystości sześćdziesięciolecia jego panowania w Wiedniu w 1908 roku. Tańczył również na prezydenckich dożynkach w Spale w 1933 roku przed Ignacym Mościckim. W 1934 roku „Istebna” brała udział w Święcie Pieśni w Wiśle, a w kolejnych trzech latach w Święcie Gór, z którego to wywodzi się największa obecnie impreza folklorystyczna w Polsce – Tydzień Kultury Beskidzkiej. Historia zespołu jest tak bogata, że to materiał na osobne artykuły. W roku 2011 zespół świętuje jubileusz 110-lecia istnienia.
„Istebna” uczestniczyła w nagraniach wielu programów telewizyjnych, jak i w licznych audycjach radiowych. Do dziś z rozrzewnieniem wspomina się tutaj realizację scen wesela ostatniego odcinka serialu „Czterej pancerni i pies”, w którym to zespół zagrał znaczny epizod. Zespół tańczył na scenach całej Polski, uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach folklorystycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą – w Anglii, Szkocji, Francji, Austrii, Czechach, Słowacji, Macedonii, Rumunii, Turcji, Mongolii, na Węgrzech, niedawno w Bośni i Hercegowinie, a także trzykrotnie w Chinach. Tylko w ostatnich trzech latach został laureatem Złotego Serca Żywieckiego – głównej nagrody na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2009), Brązowej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (2009), a także Grand Prix dwóch znaczących przeglądów wojewódzkich – Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Śląskie Śpiewanie” w Koszęcinie (2009) oraz Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w Częstochowie (2009), II miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2010), I miejsca na X Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „O Łowicki Pasiak” w Łowiczu (2011), Grand Prix na IV Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej (2011) oraz Grand Prix na XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor w Zebrzydowicach (2011). To tylko nagrody i wyróżnienia z trzech ostatnich lat. W przeciągu całej historii było ich znacznie więcej.
W roku 2011 zespół uhonorowany został także bardzo prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz Nagrodą im. Leopolda Jana Szersznika w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego przyznawaną przez Powiat Cieszyn. W roku 2011 zespół zdobył również Grand Prix 22 Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych odbywających się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, zaś nagrodę wręczał zespołowi sam Prezydent Bronisław Komorowski.
Zespół od zawsze wierny pozostaje swojej tradycji góralskiej, zaś repertuar opiera o widowiskowe pieśni i tańce Beskidu Śląskiego, zwłaszcza tak zwanej Trójwsi Beskidzkiej – trzech wiosek, Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, położonych u styku granicy polskiej, czeskiej i słowackiej. Najbardziej charakterystycznym tańcem jest „Łowiynziok” – występujący tylko w Trójwsi Beskidzkiej, składający się z trzech części taniec zalotny. Inne prezentowane przez zespół tańce to na przykład „Świńszczok”, „Kołomajka”, „Kowol”, „Rejna” „Piłka” czy „Czworok” oraz tańczone przez mężczyzn „Kapitan” czy „Beczka”. W repertuarze zespołu znajdują się także rytmiczne zabawy jak typowo dziewczęca „Kapusta” czy tańczone w trójkach „Placki”. Repertuar zespołu oparty jest o pasterskie tradycje regionu jak i związany z życiem codziennym górali śląskich. W programie zespołu znajduje się również widowiskowe wesele góralskie czy świąteczne koncerty kolęd i pastorałek. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, m.in. takich instrumentów jak gajdy, trombita, okaryna, fujarka oraz instrumentów smyczkowych, zazwyczaj są to skrzypce, altówka i kontrabas.
Od sierpnia 2006 roku kierownikiem zespołu jest Tadeusz Papierzyński, a wspierają go instruktorzy – Agnieszka Kierczak, Anna Łupieżowiec oraz Józef Łupieżowiec. Patronat nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Istebna”, zaś cała grupa liczy około 40 osób.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-10
tak pamietam to byl bodajze 1968 rok bylem wtedy malym chlopcem krecono wtedy czterech pancernych pamietne wesele janka pamietam bylo wtedy gorace lato