Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli
Sekcje: kapela, obrzędy, śpiew, taniec
95-020 Wiśniowa Góra, Polska Adres:
Lata działalności: od 1956
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 667682058
O zespole
Jesteśmy zespołem folklorystycznym, który istnieje od 55 lat. Powstał w 1956 roku. Założycielką i wieloletnią kierowniczką zespołu była Danuta Więcław. Od 1993 zespół prowadziła Izabela Kozłowska, obecnie kierownikiem jest Małgorzata Kawula.
W swojej 55-letniej działalności zespół aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, spełniając ważną rolę w upowszechnianiu kultury. Taniec ludowy, muzyka, przyśpiewki oraz barwne stroje dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń. Zespół był wielokrotnie zapraszany do udziału w Ogólnopolskich Świętach Młodości, brał udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie, uczestniczył w Międzynarodowym Zlocie Młodzieży z okazji 550 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wygrana przez kapelę I nagroda na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą dała początek audycji dla Polskiego Radia „Z Kolbergiem po kraju”. Zespół zagrał w kilku filmach fabularnych : ”Palec Boży”, „Wesela nie będzie”, „Śpiewy po rosie”, „Polonia Restituta”. W swoim dorobku zespół posiada wiele nagród, medali i wyróżnień m.in. Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury ludowej, I Nagrodę Sejmiku Samorządowego Województwa Łódzkiego za „Zasługi dla Samorządności”. W roku 2011 zespół zdobył I Miejsce w konkursie „FOLK- NUTA” , który odbył się w Łodzi podczas Przeglądu Zespołów Ludowych Województwa Łódzkiego oraz zajął II miejsce w XVII Regionalnych Spotkaniach Zespołów Artystycznych w Ciechocinku.
Zespół Pieśni i Tańca „Wiśniowa Góra” koncertował przed publicznością wielu krajów: Bułgarii, Węgier, Rumunii, Związku Radzieckiego, Jugosławii, Danii, Turcji, Francji, Grecji, Litwy, Holandii, Chorwacji, Słowacji i wielokrotnie Włoch. W 1998 roku „Wiśniowa Góra” śpiewała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas audiencji w Watykanie. Wysoko oceniany jest dorobek zespołu w upowszechnianiu i popularyzacji sztuki ludowej w kraju i poza jego granicami a sukcesy, które odnosi czynią go godnym ambasadorem polskiej kultury.
Dziś występują wnukowie pierwszych tancerzy, bowiem zamiłowanie do folkloru przekazywane jest tutaj z pokolenia na pokolenie. My, tak jak kiedyś nasi poprzednicy śpiewamy , tańczymy i bawimy publiczność dostarczając jej niezapomnianych wrażeń.
W bazie od: 2012-04-13 | Ostatnia modyfikacja: 2012-04-13