Szkolny Zespół Ludowy “Trójczyce”

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: , ,
Adres: 37-700 Trójczyce-Wacławice, Polska
Lata działalności: od 1975
Kontakt: 16 671 26 93 http://gminaorly.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-168
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 40

O zespole

Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej “Trójczyce” został założony w 1975 r. kiedy to pani Renata Nemeczek-Budzyńska jako początkująca nauczycielka trafiła do szkoły podstawowej w Trójczycach koło Przemyśla. Szybko zauważyła, iż tamtejsze dzieci są bardzo muzykalne. Próbowała wiec różnych form, które by pozwoliły im rozwinąć skrzydła. Kiedy jednak patrzyła na swoich podopiecznych, zrozumiała, że oni powinni tańczyć i śpiewać, jak ich dziadowie i pradziadowie.
Początki zorganizowanej działalności sięgają połowy lat siedemdziesiątych, kiedy to zespół występował na Przeglądach Dorobku Kulturalnego Szkół. Dzieci wyjechały za opłotki wsi dzięki panu Tadeuszowi Stefanowskiemu, a ich debiut przerósł najśmielsze oczekiwania – pierwsze miejsce na wojewódzkim przeglądzie „Barwy Przyjaźni”. Potem coraz częściej zespół uczestniczył w regionalnych konkursach i ogólnopolskich festiwalach, odnosząc liczne sukcesy, a bose dzieci w „parciakach” oklaskiwane były w wielu salach koncertowych w kraju i za granicą.
Do 1993 zespół występował pod nazwą „Azymut”. Po otrzymaniu „Złotej Jodły” na XX Harcerskim Festiwalu Kultury i Młodzieży Szkolnej w Kielcach nazwę zmienił na „Trójczyce” żeby jeszcze bardziej rozsławiać rodzinną wioskę.
Siedziba zespołu mieści się na poddaszu Wiejskiego Domu Kultury w Trójczycach. Znajduje się tam też Izba Regionalna, w której zgromadzono przedmioty codziennego użytku i dzieła sztuki ludowej mieszkańców Ziemi Przemyskiej. Od 1993 r. „Trójczyce” są członkiem Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej – agendy UNESCO).
W 2000 roku zostało powołane Stowarzyszenie Przyjaciół Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, które skupia ponad 50 osób, a na czele Stowarzyszenia stoi prezes mgr inż. Jan Pączek. Głównym celem Stowarzyszenia jest propagowanie i kultywowanie tradycji i folkloru ludowego. Niezmiernie ważna jest również wymiana tradycji kulturowych, ocalenie od zapomnienia tego, co wartościowe i piękne, tego co łączy, a nie dzieli…
W zespole tańczą dzieci i młodzież z Trójczyc oraz okolicznych miejscowości, tworząc 3 grupy wiekowe, łącznie ponad 40 osób. Od początku, nieprzerwanie, pracuje z nimi pani Renata Nemeczek-Budzyńska, a na przestrzeni lat w zespole zajęcia prowadzili też Tadeusz Stefanowski, Tomasz Wołczyk, a obecnie Tomasz Mrozek. Z ‘Trójczycami” współpracują też: Barbara Bielecka, Piotr Bielecki (dzięki któremu zespół posiada urocze i barwne zdjęcia), Wioletta Fil, Maria Hołyszko, Agnieszka Kachel, Danuta Szpunar oraz rodzice.
Na uwagę zasługuje fakt, iż skromny szkolny zespół, od zarania swego istnienia kultywujący ludowe tradycje stał się znakomitym ośrodkiem pracy z dziećmi. Od 2006 roku powstaje gazetka zespołowa pt. „Majdaneczek” redagowana przez tancerzy, pod czujnym okiem pani Basi Bieleckiej. Można w niej przeczytać relacje z wyjazdów, koncertów i ważnych wydarzeń z życia zespołu.
Występy „Trójczyc” zwróciły uwagę autorytetów i znawców folkloru. Zespół został uhonorowany licznymi listami gratulacyjnymi – z Kancelarii Prezydenta i Wicepremiera RP, Starosty Przemyskiego i Mazowieckiego, Prezydium Stowarzyszenia Polskiej Sekcji C.I.O.F.F.. Posiada także tytuł “Zasłużony dla Kultury Ludowej Województwa Podkarpackiego”.
Zespół to nie tylko barwne stroje, scena i oklaski. To również „otwieranie okna na świat” wiejskiemu dziecku, poznawanie innych kultur, krajów, poczucie współdziałania i odpowiedzialności, rozbudzanie uczuć przyjaźni, umiejętność współpracy w grupie. Pod wpływem poznawania piękna, różnorodności tańców ludowych i zwyczajów wzrasta poczucie dumy narodowej, pogłębiają się uczucia patriotyczne.
Ideą zespołu jest: “Ocalić i pokazać to, co piękne i wartościowe, co wyrosło z naszych korzeni na polskiej ziemi”. Folklor dla „Trójczyc” stał się ważnym elementem tradycji, kulturowej tożsamości, czymś co wyróżnia, co należy pielęgnować i kontynuować przekazując z pokolenia w pokolenie.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top