Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
64-500 Szamotuły, Polska Adres:
Lata działalności: od 1945
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych 612921307
O zespole
Szamotuły, to nie tylko region gospodarczo-administracyjny lecz także region kulturowy. Miasto wraz z okolicznymi wsiami tworzyło „rdzeń” tego regionu. Najbardziej charakterystycznymi cechami był strój i folklor. W okresie zaborów strój był oznaką polskości. Na przetrwanie wielu zwyczajów duży wpływ miał ruch regionalistyczny. Aby zapobiec zanikaniu tradycyjnych obrzędów dorocznych, należało je podtrzymywać przez instytucjonalne stworzenie zespołów mających w swym repertuarze pieśni i tańce regionalne.
Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” powstał 12 lutego 1945r z inicjatywy kilkunastu młodych ludzi skupionych w organizacji Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza, którzy pod kierownictwem Janiny Foltyn postanowili uchronić od zapomnienia zanikające ślady kultury ludowej.
Zespół od samego początku (aż do dnia 30.04.2008r, kiedy to odeszła od nas na zawsze,) kierowany był przez tą samą osobę – panią Janinę Foltynową, będącą dobrym duchem zespołu, człowiekiem instytucją, która folklor ukochała nade wszystko. Od lat mecenasem zespołu jest Szamotulski Ośrodek Kultury.
„Szamotuły” największą uwagę poświęcają kultywowaniu tradycji ludowej regionu szamotulskiego. Propagują rodzimy folklor, jego tańce, pieśni i stroje nie tylko na terenie kraju ale również w prawie każdym zakątku Europy. Od przeszło 64 lat Zespół jest znakomitym ambasadorem polskiej kultury ludowej, przyczyniając się do zachowania odrębności regionalnej Wielkopolski i tożsamości kraju w Zjednoczonej Europie.
W 1950r zespół zaprezentował po raz pierwszy widowisko regionalne „Wesele Szamotulskie”, którego autorem był Władysław Frąckowiak. Do dnia dzisiejszego przedstawienie stanowi najbardziej oryginalną część programu. Zespół prezentuje także stroje i obrzędy ludowe Kurpi, Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny. Autentyczność prezentowanych programów pozbawiona jakiejkolwiek stylizacji zawsze spotyka się z wielkim uznaniem etnografów i historyków kultury.
Z każdym rokiem zespół doskonali swój poziom artystyczny, odnosząc pasmo sukcesów, zdobywając wiele prestiżowych nagród podczas przeglądów i festiwali.
Zespół wielokrotnie występował w telewizji i uczestniczył w nagraniach radiowych. W 1970r brał udział w realizacji filmu Tadeusza Chmielewskiego „Nie lubię poniedziałku”.W 1989r zespół gościł w Parlamencie Europejskim w Strasburgu jako jeden z pierwszych przedstawicieli. Zespół „Szamotuły” jako jeden z nielicznych w kraju ma tak długi staż pracy artystycznej propagujący sztukę ludową, która jest podstawą tożsamości.
Zespół jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Folklorystycznego C.I.O.F.F., który to rekomendował nasz Zespół na wyjazd w 2004r do Brazylii, w 2006 na Sardynię i 2007 do Turcji.
Zespołowi towarzyszy Kapela Ludowa z tradycyjnym zestawem instrumentów (skrzypce, klarnet, maryna).
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-24