Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież, przedszkolaki
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
08-300 Sokołów Podlaski, Polska Adres:
Lata działalności: od 2002
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych 25 787 30 32
O zespole
Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” działa od 2002 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury szybko stał się wizytówką artystyczną rodzinnego miasta. Początkowo młodzież prezentowała na scenie tańce i pieśni podlaskie, z biegiem czasu repertuar grupy wzbogacił się o folklor kolejnych regionów: Kurpi Zielonych, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Beskidu Żywieckiego. W programie Zespołu są również tańce staro warszawskie oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek.
„Sokołowianie” równie chętnie jak suity taneczne przygotowują widowiska obrzędowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. „Wielkanoc na Podlasiu”, „Żeńcy”, „Kolędnicy z kozą”, „Tryptyk naiwny według Kazimierza Grześkowiaka”, „Podlaska zabawa w karczmie” prezentowane są z wielka dbałością o każdy szczegół sceniczny, autentyzm pieśni, tańca i dialogów.
W ciągu 8 lat działalności „Sokołowianie” dali około 300 koncertów. Występowali w kraju i za granicą m.in. na Łotwie, we Włoszech, w Turcji, w Rosji, w Niemczech, w Grecji. Na polskich festiwalach folklorystycznych Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w Węgorzewie, w Szydłowcu, w Warszawie, w Sokołowie Podlaskim.
Ogromnym sukcesem „Sokołowian” jest przynależność do organizacji CIOFF. Pierwszy egzamin weryfikacyjny do CIOFF zespół zdał już po trzech latach działalności w 2005 roku. Kolejny w 2007 i ostatni w marcu 2010 roku, kiedy grupa otrzymała weryfikację na 5 lat.
Kierownikiem artystycznym „Sokołowian” jest Iwona Kopiwoda, kierownikiem muzycznym Kazimierz Soszka, kierownikiem organizacyjnym Jan Rosochacki. Zespołowi towarzyszy kapela w składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, szef kapeli, Zenon Celiński – akordeon, Edward Sobieszczuk – skrzypce, Michał Soszka – klarnet, nauczyciel śpiewu, Roman Brochocki – kontrabas, Jan Rosochacki – bębenek.
W zespole działają również młodsze grupy SOKOLOWIAN od 5 do 13 lat. „Mali Sokołowianie” tańczą od 2005 roku. Dziecięca grupa zawiązała się dzięki inspiracji starszych tancerzy. Młodzieżowy zespół tak bardzo zaimponował dzieciom i ich rodzicom, ze zapragnęli wziąć z niego przykład. Dziś „Mali Sokołowianie” stanowią znaną w mieście i w regionie markę artystyczną. Chętnie koncertują, a żywiołowa reakcja publiczności za każdym razem dodaje im skrzydeł.
Zespół ma w swoim repertuarze tańce podlaskie, tańce śląskie, tańce staro warszawskie oraz zabawy lubelskie. W 2008 roku „Mali Sokołowianie” otrzymali II nagrodę na XXVIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Warszawie, I miejsce na XXIII Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych w Szydłowcu, Nagroda Starosty Sokołowskiego Podczas IX Europejskich Spotkań Folklorystycznych.
Ważną sferą działalności „Małych Sokołowian” jest nauka tańców polskich w formie towarzyskiej. Prowadzone od niespełna roku zajęcia w tej dziedzinie przyniosły już wymierne sukcesy. Dzieci tańczą w klasie „B”, jak również w klasie „A”.
Kapela Zespołu Pieśni i Tańca SOKOŁOWIANIE
Kapela „Sokołowianie” na co dzień towarzyszy Zespołowi Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, działającemu w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Muzycy posiadają również odrębny repertuar, który chętnie prezentują samodzielnie na różnego rodzaju imprezach, przeglądach i festiwalach. Kapelę tworzą: Kazimierz Soszka – akordeon, szef kapeli, Zenon Celiński – akordeon, Edward Sobieszczuk – skrzypce, Michał Soszka – klarnet, nauczyciel śpiewu, Roman Brochocki – kontrabas, Jan Rosochacki – bębenek.
Więcej informacji o ZPiT „SOKOŁOWIANIE” znajdziesz na stronie www.sokolowianie.pl
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-10