Studencki Zespół Góralski przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie “Skalni”

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe:
Sekcje: , ,
Adres: 31-425 Kraków, Polska
Lata działalności: od 1952
Kontakt: +48 12 662 51 78 http://skalni.ur.krakow.pl/
Portale społecznościowe:
Liczba członków:

O zespole

Wierność obyczajom ojców, umiłowanie “ślebody” i muzyki, której “nie odnajdzies nika” sprawiły, iż w roku 1952 w Podhalańskiej Bursie przy ulicy Mikołajskiej 6, pochodzący z Podhala studenci AGH utworzyli pod przewodnictwem Jana Kuchty góralską grupę folklorystyczną w ramach Zespołu Pieśni i Tańca AGH. Niewiele wiadomo o działalności tej grupy – nie zachowały się bowiem żadne dokumenty. Z ustnych przekazów wiadomo jedynie, że zorganizowali się głównie po to, by w tych trudnych, stalinowskich czasach uciec od socjalistycznej indoktrynacji – muzyka, śpiew i taniec góralski dawały im poczucie “ślebody”. O ilości występów nic nie wiadomo. Odnieśli sukces na Festiwalu Folklorystycznym Ziem Zachodnich w 1953 roku we Wrocławiu. Chwała im, bo od nich rozpoczęła się trwająca już 50 lat historia “SKALNYCH”.
Jesienią 1953 roku studenci Politechniki Krakowskiej (głownie z architektury), za przykładem kolegów z AGH i z takich samych motywów, zakładają nowy Zespół Góralski. Kierował nim , aż do 1958 roku Andrzej Gąsienica-Kotelnicki. Zespół miał już charakter międzyuczelniany, bo występowali w nim także studenci, a zwłaszcza studentki z innych krakowskich uczelni. Początki były trudne, bo przed każdym występem trzeba było jechać na Podhale i pożyczać stroje. Zespół przez dwa lata wydawał pismo “Nase Gazdostwo”.
W 1955 roku Zespół zdobył I nagrodę na Festiwalu Muzyki Pieśni i Tańca w Łodzi i został zakwalifikowany do udziału w Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie, gdzie dwie pary w konkursie tańca zdobyły pierwsze nagrody, a Zespół – wyróżnienie. Po “polskim październiku 56” patronat nad Zespołem przejęło Zrzeszenie Studentów Polskich. Kierownikiem był nadal Andrzej Gąsienica – Kotelnicki, a zastępcą ds. kontaktów z Radą Okręgową ZSP został Stanisław Jakub Urbańczyk. W 1957r. reprezentacja Zespołu uczestniczy w kolejnym Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie – wracają z I nagrodą w konkursie tanecznych par. Po tym sukcesie, jesienią 1957 roku Zespół wyjeżdża do Paryża na I Festiwal Kultury Studentów Francuskich (to pierwszy zespół studencki w historii PRL wypuszczony za “żelazną kurtynę”). Zespół koncertował w Polsce, na Węgrzech i w Jugosławii. Rok 1958, to ostatni rok działania tego Zespołu. Część członków po zakończeniu studiów wyjechała z Krakowa, a pozostali przeszli do tworzonego ponownie przy AGH Międzyuczelnianego Zespołu Góralskiego pod auspicjami RO ZSP. Organizatorem i potem (do 1963 r) kierownikiem tego Zespołu był Stanisław Budzyński. Mecenat Uczelni i RO ZSP sprawił, iż organizacja Zespołu zaczęła nabierać profesjonalności. Sukcesywnie kupowano nowe stroje i instrumenty, Co roku ogłaszano też nabór nowych członków i prowadzono systematyczne próby oraz organizowano liczne koncerty. Dzięki temu Międzyuczelniany Zespół Góralski stał się wizytówką akademickiego środowiska w Krakowie. Zaczął odnosić liczne sukcesy. W 1961 roku na II Festiwalu


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2019-06-07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top