Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: , , , ,
Sekcje: , , ,
Adres: 34-721  RABA WYŻNA, Polska
Lata działalności: od 2013
Kontakt: 668760190
Portale społecznościowe:
Liczba członków:

O zespole

Zespół Góralski “Rabiańsko Śleboda” powstał w 2013 roku i obecnie funkcjonuje w ramach działalności statutowej Fundacji GALICJA w Rabie Wyżnej. Inicjatorem powstania i pierwszym kierownikiem zespołu był Tomasz Czyszczoń, radny gminy Raba Wyżna w latach 2010-2014 oraz obok Łukasza Szklarza i Stanisława Antolca jeden ze współzałożycieli Fundacji GALICJA. Obecnie zespół prowadzi Ewelina Majchrowicz – instruktor śpiewu góralskiego, animatorka, poetka ludowa oraz miłośniczka kultury ludowej. Instruktorem tańca góralskiego jest Marcin Szymusiak – miłośnik kultury ludowej, działacz społeczny oraz członek Związku Podhalan. Działalność artystyczna zespołu opiera się na folklorze i folkloryzmie Podhala.  Skład zespołu “Rabiańsko Śleboda” tworzą dzieci, młodzież oraz dorośli pochodzący z okolicznych miejscowości takich jak: Raba Wyżna, Skawa, Bielanka, Spytkowice, Harkabuz, Bukowina-Osiedle, Podsarnie. Obecnie na próby zespołu uczęszcza aktywnie ok. 60 osób, z tego powodu zespół został podzielony na dwie grupy: dzieci do 12 roku życia oraz młodzież i dorosłych.

Gmina Raba Wyżna położona jest w pięknym, zróżnicowanym krajobrazie  górskim o wysokości 300 – 900 m. n.p.m. Zalesione stoki gór, pełne różnorodnych drzew, rozpadliny  i potoki, stosunkowo łagodny klimat pomagają  żyć i wypoczywać spokojnie. To właśnie na jej terenie zespół “Rabiańsko Śleboda” prowadzi swoją działalność. Gmina ta jest miejscem, gdzie spotyka się wiele tradycji regionów Podhala, Orawy i Gorc. Są to tereny zaliczane do Niżnego Podhala, które obecnie w stosunku do Skalnego Podhala (Powiat Tatrzański) słabiej odznaczają się przywiązaniem do tradycji góralskiej. Barwne stroje, wzorowane na podhalańskich można tu jedynie zobaczyć podczas dużych świąt, głównie kościelnych, takich jak: Boże Ciało, Wielkanoc, Boże Narodzenie, rzadziej już na uroczystościach rodzinnych, np. weselu. Jednak trzeba zaznaczyć, że mieszkańcy tej ziemi malują, tkają, rzeźbią, wyrażają swoją duszę w poezji góralskiej. Stąd pochodzi również słynny Góralski Kabaret “Truteń” oraz królowa góralskiej poezji Wanda Czubernat. Co więcej, w Rabie Wyżnej urodził się i wychował osobisty sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II – ks. Kardynał Metropolita Krakowski Stanisław Dziwisz.

Główną ideą zespołu jest odrodzenie się tradycji góralskiej na terenie gminy Raba Wyżna i integracja wokół niej jej mieszkańców, ponieważ przez wiele lat była ona mocno wpisana w życie lokalnej społeczności poprzez działalność zespołów góralskich: “Hajduki” oraz “Kropianki”. Poprzez liczne występy na terenie gminy zespół pragnie na nowo zaszczepić wśród Rabian zamiłowanie do folkloru góralskiego.

Zespół prężnie się rozwija, dzięki czemu prezentuje swój repertuar na scenie, zarówno w formie tańca jak i śpiewu. Występy “Rabiańskiej Ślebody” składają się z układów tanecznych opartych na tradycyjnych elementach tańca góralskiego, solówkach par tanecznych, tańcu zbójnickim oraz śpiewie góralskim wywodzącym się z tradycji pasterskiej, dzięki czemu są niezwykle ciekawe, barwne i dynamiczne, a jednocześnie ukazują panoramę tradycji podhalańskiej.

Zespół aktywnie działa na terenie swojej gminy. Dotychczas zespół miał okazję występować na:

  • Święcie Gminy Ganovce na Słowacji,
  • Koncercie Charytatywnym na rzecz Julki w Rabie Wyżnej,
  • Koncercie Karnawałowym w Rabie Wyżnej,
  • “Skubarkach” w Rabie Wyżnej,
  • IV Małopolskich Dniach Św. Jana Pawła II w Podsarniu,
  • Święcie Bobu w Skawie,
  • Święcie Plonów w Rabie Wyżnej,
  • Jubileuszu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Krakowie,
  • Wieczorze Andrzejkowym w Rabie Wyżnej.
  • Poza tym zespół brał udział w konkursach:
  • Góralskiej Pieśni Religijnej na Bachledówce, gdzie żeńska grupa śpiewacza zespołu otrzymała II nagrodę, a solistki kolejno I i II miejsce w swojej kategorii,
  • Preziyracce Młodych Toniecników i Śpiywoków Ludowych w Ratułowie.

Dodatkowo, zespół co roku organizuje warsztaty śpiewu i tańca góralskiego, mające na celu podniesienie umiejętności członków zespołu, a także realizuje sztuki teatralne, np. “Pastorałka Współczesna” autorstwa pani Wandy Czubernat – wspomnianej poetki ludowej.


W bazie od: 2014-08-24 | Ostatnia modyfikacja: 2015-02-24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top