Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe:
Sekcje: , ,
Adres: 76-113 Postomino, Polska
Lata działalności: od 1984
Kontakt: (59) 810-93-73 http://ckis.postomino.pl/tag/pienkowianie
Portale społecznościowe:
Liczba członków:

O zespole

Zespół Ludowy „Pieńkowianie” istnieje na terenie gminy Postomino od ok. 30 lat, aktualnie składa się z 8 osób. Trudno precyzyjnie określić, kiedy to powstał ten znany i lubiany zespół. Obecne kierownictwo ustaliło, że w roku 2014 minie 30 lat istnienia! Jest to tylko częściowa prawda. Na pewno pod kierownictwem artystycznym Longina Mieczkowskiego zespół gra i śpiewa co najmniej 30 lat, ale początki tego zespołu były jeszcze wcześniejsze.

Już w latach siedemdziesiątych przy ówczesnym Gminnym Ośrodku Kultury, który mieścił się w pałacu w Pieńkowie założono kapelę ludową. Pierwszymi muzykami byli: uczący się dopiero gry na klarnecie – Józef Pawłowski, Mirosław Spilkowski – walący w bęben, nieżyjący już śp. Mieczysław Stankowski (akordeon) i śp. Stanisław Maciejak (trąbka). Trochę później na skrzypcach zaczęła grać Marzena – córka M. Stankowskiego. W składzie kapeli był jeszcze kontrabas, ale ponieważ trudno było znaleźć chętnego na ten instrument, dość często był vacat.

Plan był taki, aby po okresie intensywnego szkolenia kapeli dołączyć do niej złożony z młodzieży zespół wokalno-taneczny. Niestety dziewczęta, które się zgłosiły nie chciały śpiewać ludowych piosenek, nie mówiąc już o tańcowaniu “kujawiaków”. Aby nie marnować zapału tych dziewcząt utworzono zespół wokalny pod nazwą “Rusałki”, który po dwóch sezonach się rozpadł.

Na początku lat osiemdziesiątych podjęto następną próbę. Akordeonista – Mieczysław Stankowski namówił do ludowego śpiewania swoją żonę Mariannę, a ona z kolei koleżankę Henrykę Tychończuk, która okazała się podporą wokalną zespołu. Następnie dołączyły: Krystyna Salwowska, Krystyna Ptaszkowska i Danuta Zając.

Pierwszym instruktorem i kierownikiem muzycznym zespołu był śp. Piotr Prosowki, muzyk ze Słupskiej Orkiestry Kameralnej. Głównym problemem zespołu był repertuar.

Gmina Postomino leży najbliżej terenów zajmowanych ongiś przez Słowińców będących odłamem kaszubskim. Więc początkowo ustalono, że zespół będzie miał profil kaszubski. Później, po dyskusjach (w końcu w naszej gminie nie ma żadnych tradycji kaszubskich, a odwrotnie mamy tradycje z terenu całej Polski) stwierdzono, aby wykorzystać folklor z całej Polski. Zespół wtedy nazwano “Bryndza”. W niedługim jednak czasie, ponieważ paniom nazwa ta źle się kojarzyła, zespół nazwano “Pieńkowianie” i pod tą nazwą już 29 lat jest kulturalną wizytówką naszej gminy.

Zespół śpiewa pieśni i piosenki ludowe, uprawia też muzykę podwórkową, biesiadną, śpiewa piosenki okolicznościowe i inne z własną muzyką i tekstem.

Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: zdobył Srebrną i Brązową Malwę na przeglądach w Debrznie, wielokrotnie otrzymał tez Łobeską Babę Wielkanocną, zajmuje pierwsze miejsca w przeglądach i konkursach w Kwidzynie, Czarnem, Manowie i innych.

Kapela występuje na terenie całego kraju, m.in. w kotlinie kłodzkiej, Kielcach, Rowach, Szczecinie, Warszawie, Popowie. Zespół dwukrotnie występował w Niemczech – w Berlinie i Rostocku. Swoimi występami wzbogaca też wiele imprez organizowanych na terenie Gminy Postomino, powiatu sławieńskiego, woje. Zachodniopomorskiego i pomorskiego. Łącznie dał ponad 700 koncertów. Od 6 lat jest współorganizatorem Prezentacji Kapel Ludowych „Na folkową nutę”, które odbywają się latem w nadmorskim Jarosławcu.

 

Aktualnie Zespół funkcjonuje w ramach Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Skład Zespołu Ludowego „Pieńkowianie”:

  • Longin Mieczkowski – klarnecista, instruktor i kierownik Zespołu w jednej osobie od 1982 roku. Wokalista i wodzirej, którego żarty uwielbia publiczność.
  • Jan Białowąs – zwany przez przyjaciół „Kazikiem” to solista, akordeonista, wokalista i gawędziarz wchodzący w skład Kapeli „Pieńkowianie” od roku 1995. Wcześniej można go było zobaczyć na jarmarkach, weselach i potańcówkach w wielu miejscowościach kraju. Od kilku lat dzielnie występuje też solo na scenie zdobywając zazwyczaj grand prix przeglądów, miejsca I i II. Ostatnio zdobył Nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w kat. solista podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych „Wielkanocne Spotkania z Folklorem” w Łobzie.
  • Ryszard Gwizdała – bębniarz i wokalista, obdarzony ogromną dozą dobrego humoru. Pierwszy tancerz w zespole, który zatańczy wszędzie i z każdym, byle by muzyka grała. W zespole od 1990 roku.
  • Danuta Zając – solistka, wchodząca w skład Kapeli Ludowej „Pieńkowianie” od samego jej początku, tj. od roku 1982. Od niedawna „odważyła” się występować solo, zdobywając już pierwsze wyróżnienia. Niezwykła charyzma, piękny głos i charakterystyczne, płomienne włosy i uśmiech na twarzy to niebywałe atuty Danuty.
  • Marianna Stankowska-Nowak – w zespole od 1982 r. Wokalistka, która wraz z mężem-akordeonistą rozpoczęła ludowe śpiewanie w gminie Postomino. Zajmuje się  organizacją i planowaniem występów.
  • Janina Mazanek – wokalistka śpiewająca w „Pieńkowianach” od roku 1997.
  • Jadwiga Szymańska – zwana przez wszystkich „Halinką” – śpiewa w zespole od roku 2002.
  • Krystyna Białowąs – od roku 2002 dołączyła do męża i wraz z nim śpiewa w zespole. Często przygrywa też na tamburynie.


W bazie od: 2013-01-28 | Ostatnia modyfikacja: 2019-12-10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top