Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Piątkowioki”

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: , ,
Adres: 33-300 Nowy Sącz, Polska
Lata działalności: od 1994
Kontakt: 0-18 441-95-62 http://www.piatkowioki.pl
Portale społecznościowe:
Liczba członków:

O zespole

Jo se Piątkowiocek
z dziadusia i ojca,
jak jo se zaśpiewom
słychać mnie do Sącza



RZPiT „Piątkowioki”

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki” nazwę swą zapożyczył od miejscowości Piątkowa położonej nieopodal Nowego Sącza. „Piątkowioki” działają od 1994 roku. Mecenat nad działalnością Zespołu sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu.



Członkowie zespołu to ponad 90 osobowa grupa uzdolnionych, zaangażowanych i rozmiłowanej w rodzimej kulturze, dzieci i młodzieży w wieku od 5 – 22 lat, których głównym celem jest kultywowanie i popularyzacja przepięknego Lachowskiego folkloru.




Barwny program obejmujący tańce, śpiewki, zwyczaje i obrzędy ludowe Lachów Sądeckich prezentowany na scenie zachowuje wiele form autentycznych i niesie radość licznym widowniom. Grupa prezentuje również wiązanki tańców i pieśni innych południowych regionów, którymi się zauroczyła, są to suity: Górali Skalnego Podhala, Górali Żywieckich i Krakowiaków. Zespół „PIĄTKOWIOKI” od początku swej działalności do dnia dzisiejszego zaprezentował ponad 300 koncertów w kraju i za granicą.



Bieżący rok obfitował w bardzo dużo wydarzeń, w których poszczególne grupy wiekowe Zespołu brały udział zdobywając uznanie jurorów i podbijając serca widzów w kraju i za granicą. Od początku roku dwie młodsze grupy przygotowywały się do udziału w najważniejszym Festiwalu „Święto Dzieci Gór” – występując dla publiczności gminnej i na wyjazdowych występach zdobywali doświadczenie i uznanie. Miesiące wakacyjne są zawsze dla Zespołu, czasem wytężonej pracy, tak było i tym razem. Najpierw prawie cały Zespół zaprezentował się na inauguracji Festiwalu „Święto Dzieci Gór” – tańczyło ponad 70 osób (dla pozostałych brakło strojów), potem otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Festiwalu Zespołów Regionalnych w Grecji w miejscowości Thesaloniki i Seress. Prezentowała się tam najstarsza grupa Zespołu, która brawurowymi tańcami Lachów Sądeckich, Górali Żywieckich i Krakowiaków zauroczyła grecką publiczność. Kolejne występy, które zespół prezentował po powrocie z greckiego tourne, odpowiadając na zaproszenia organizatorów okolicznościowych imprez zaowocowały współpracą z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, a następnie wspólnym wyjazdem z miejscowym Zespołem do Francji w rejon Alzacji do miejscowości Rixheim na organizowane przez miejscową Polonię uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę. Tak dla młodzieży, jak i dla nas starszych było to niesamowite przeżycie.



Wdziękiem, młodością, werwą, dziewczęcą urodą i zadziornością chłopaków zdobywa serca
miłośników folkloru lachowskiego Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIĄTKOWIOKI” z Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu. Sądecczyzna urzeka ludzi. Swoim nie pozwala



odchodzić, obcych przyciąga. Jej uroda to bogactwo krajobrazu, który tworzą góry i głębokie wąwozy, wzgórza i błękitne wstęgi rzek w dolinach. Trudno zapomnieć gdy się zobaczy wśród lasów rozświetlone słońcem polany, doliny z szumiącymi potokami, spieniony nurt Dunajca. Umiłowali swoją ziemię i zawsze byli świadomi jej urody mieszkańcy Sądecczyzny W podziw wprawiają haftowane i wyszywane stroje, rzeźba i ceramika, pieśni, tańce i muzyka nie mające ani podobnych, ani równych sobie w innych regionach. Rok bieżący przyniósł jubileusz R.Z.P. i T. PIĄTKOWIOKI, który kończy właśnie 15-lecie swojej artystycznej działalności. Skromny to jubileusz, ale wieńczy on lata pracy wielu ludzi, ogrom ich zaangażowania, sukcesy i długie chwile żywiołowych braw wielu widowni Narodziny zespołu wyznacza data pierwszego występu zaprezentowanego swoim rówieśnikom ze Szkoły w Piątkowej z okazji zakończenia roku szkolnego w czerwcu 1994 roku. Mija etap, który ukształtował Zespół, wydobył możliwości, wskazał najwłaściwszą drogę artystycznych poszukiwań, wiodącą do wnikliwego zbierania materiałów, do tworzenia z nich widowiskowego kształtu, zahartował w walce o najwyższe laury. Nie wiadomo dokąd zaprowadzi PIĄTKOWIOKÓW szlak występów w następnych latach. Należy się jednak spodziewać, że tak jak dotąd kontynuowana działalność artystyczna, będzie niosła widzom przyjemność Zespołowi zadowolenie i satysfakcję, a dostojnej polskiej kulturze ludowej – sławę we własnym kraju i poza jego granicami.



Kierownictwo artystyczne i choreografia
Andrzej ŁUKASIK

Współpraca artystyczna i choreograficzna
Zofia GAWLIK i Teresa ŁUKASIK

Kierownictwo muzyczne
Małgorzata ŁUKASIK

Scenografia
Magdalena KOTKOWSKA


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top