Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli, dzieci, młodzież, studenci
Sekcje: kapela, obrzędy, śpiew, taniec
32-020 Wieliczka, Polska Adres:
Lata działalności: od 1960
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 12 278 32 00
O zespole
Jest jednym z najstarszych działających na terenie Małopolski Zespołów Regionalnych kultywujących stare tradycje (powstał w 1960). W jego repertuarze znajdują się obrzędy, przyśpiewki, tańce i zwyczaje wywodzące się z najbliższego regionu – okołowielickiego, cechującego się niezwykłą barwnością i interesującego etnograficznie. W ciągu szeregu lat wiele unikalnych treści muzycznego i tanecznego folkloru zebranych i opracowanych przez członków Zespołu, było prezentowanych na estradach koncertowych Polski i Europy, przy okazji rozmaitych festiwali, uroczystości i wydarzeń kulturalnych. Przykładem szczególnym jest tu Obrzęd „Siudej Baby”, – kultywowany jedynie w okolicy Wieliczki zwyczaj sięgający czasów pogańskich oraz „Obrzędy Wielkanocne i okołowiosenne okolic Wieliczki” (chodzenie z „ogródkiem z figurką Zmartwychwstałego”, chodzenie z „wózeczkiem z kogutkiem”, „taniec kogutów”, „taniec traczy”, „taniec bocianów”, „taniec z jabłoneczką), które za sprawą działalności koncertowej Zespołu mogą być prezentowane szerokiej publiczności.
W programie Zespołu znajdują się także suity regionalne, suity krakowskie, wesele krakowskie i mietniowskie, obrzędy dożynkowe, kolędnicze, noc świętojańska, obrzędy górnicze: karczma piwna i comber babski oraz inne tańce i pieśni okolicznościowe oraz program tańców i piosenek stylizowanych na lata 20 – lata 40.
Istotnym aspektem działalności Mietniowiaków jest kultywowanie tradycji i jej nieustanne ożywianie, poprzez przekaz i aktywne uczestnictwo. Folklor muzyczny i taneczny jest tu żywy, zmienny i dynamiczny. Równie ważny jest socjologiczny wymiar istnienia Zespołu. Jako społeczność wielopokoleniowa odgrywa ogromną rolę w rozwijaniu więzi, integracji i twórczej aktywizacji środowiska lokalnego. Kształtuje postawy i umiejętności dzieci i młodzieży.
Zespół wielokrotnie prowadził pokazy i warsztaty tańców ludowych oraz odbywał spotkania integracyjne z zaprzyjaźnionymi grupami z Niemiec, Francji, Słowacji, Japonii).
Przez cały czas swego istnienia Mietniowiacy prowadzili dynamiczną działalność koncertową; aktualnie jest ona szczególnie intensywna. Zespół nieustannie zapraszany jest do udziału w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych i festiwalach, zarówno na terenie Polski, jak i Europy. Mietniowiacy gościli na estradach min. Czech, Słowacji, Bułgarii, Ukrainy, Węgier, Niemiec, Francji, Rosji i Włoch.
Zespół dział w trzech grupach wiekowych:
1. „MIETNIOWIACY” – Grupa podstawowa,
2. „MIETNIOWIACY” – Grupa młodzieżowa
3. „MALI MIETNIOWIACY”- Grupa dziecięca
Ważniejsze osiągnięcia:
2006- zdobycie najwyższej nagrody Grand Prix „Perłowa Muszlę Bałtyku” w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Świnoujściu
2008- udział w Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Haguenau we Francji , gdzie reprezentowali Polskę i Europę wśród 15 państw z trzech kontynentów,
2009- udział w koncertach z okazji obchodów 850-lecia lokacji miasta Monachium,
2010, 2011, 2012- reprezentowanie Polski w obchodach „Dni Europy – Lille 3000″ w Francji, koncerty w Odessie, w Moskwie, w Serbii.
2012- zdobycie I miejsca na Festiwalu Folklorystycznym „Co Kraj to Obyczaj” scena rozgadana w Sielpi.
Za swoja działalność Zespół otrzymał wyróżnienia i odznaczenia min:
• 1981 – Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za „osiągnięcia w upowszechnianiu Kultury”.
• 1982 – Złotą Odznakę „Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej”.
• 1984 – Złotą Honorową Odznakę Związku Młodzieży Wiejskiej.
• 2005 – Nagrodę Specjalną Ministra Kultury w dziedzinie ochrony i upowszechniania kultury narodowej.
• 2008 – Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w dziedzinie kultury.
• 2010 – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Zespół medalem “ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” , oraz Marię Idzi kierownika i choreografa Zespołu medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” a Katarzyna Chorobik Dyplomem Honorowym „ZA OSIĄGNIĘCIA W UPOWSZECHNIANIU KULTURY NARODOWEJ”.
• 2010 – Pani Mari Idzi kierownik i choreograf Zespołu otrzymała Nagrodę Kulturalną Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka za całokształt twórczości.
• 2012 – Indywidualną nagrodą za działalność kulturalną „Perła Powiatu Wielickiego” uhonorowano Marię Idzi – kierownika zespołu.
Kierownictwo Zespołu:
Kierownik artystyczny, organizacyjny i choreograf – Maria Idzi
Z-ca Kierownika ds. artystycznych, choreograf i kierownik muzyczny – Katarzyna Chorobik
Z-ca Kierownika ds. organizacyjnych – Elżbieta Sosin
Instruktor tańca – Sławomir Machno
Twórcy opracowań muzycznych – Stanisław Siudyszewski, Grzegorz Wierus, Katarzyna Chorobik,
Akompaniatorem – Aleksander Bicz i Artur Kabaja
Akustyk , opiekun techniczny – Maciek Pułka
W bazie od: 2013-06-09 | Ostatnia modyfikacja: 2019-03-26