Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli, młodzież, studenci
Sekcje: kapela, obrzędy, śpiew, taniec
34-325 Łodygowice, Polska Adres:
Lata działalności: od 1984
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych 33 863 10 86
O zespole
Zespół Regionalny „Magurzanie” powstał w 1984 roku, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach i jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Łodygowice. Kierownikiem i choreografem zespołu od początku jego istnienia była Krystyna Mikociak, a kierownikami muzycznymi byli w kolejności: Bronisław Piotrowski, Janusz Kaczor, Franciszek Tomaszek, od 1991 roku funkcję tę pełni Józef Łanowski. Od 2011 roku zespół prowadzi Elżbieta Mikociak. Nad rozwojem wokalnym czówała Teresa Hrapek, obecnie Brygida Sordyl.
Zespół prezentuje program pełnospektaklowy (około 2 godzin) złożony z pieśni i tańców górali żywieckich, mieszczan żywieckich, regionu krakowskiego oraz łowickiego. Oprócz tego Magurzanie wykonują inscenizacje obrzędów i zwyczajów lokalnych opracowywanych na różne festiwale, programy kolędnicze, koncerty wokalne w wykonaniu grupy śpiewaczej „Magurzanki” oraz jasełka.
Magurzanie posiadają sześć rodzjów strojów ludowych: odświętne górali żywieckich, uroczyste górali żywieckich, mieszczan żywieckich, krakowskie, zaborowskie oraz łowickie. Oprócz tego zespół dysponuje licznymi kostiumami i rekwizytami obrzędowymi. W swojej karierze artystycznej zespół zaprezentował się w około 900 koncertach tanecznych oraz 1000 koncertach samej kapeli, grupy śpiewaczej czy grup kolędniczych na terenie Polski, a także w następujących krajach Europy: Słowacja, Czechy, Austria, Ukraina, Turcja, Włochy, Szwecja, Węgry, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Francja, Litwa, Chorwacja. Większość z wymienionych państw Magurzanie odwiedzili kilkakrotnie. Zespół wielokrotnie prezentował swój program w telewizji w Polsce i za granicą.
Poziom Magurzan wielokrotnie doceniali jurorzy festiwali zarówno ogólnopolskich jak i zagranicznych, o czym świadczą liczne nagrody m.in. I Miejsce na Festiwalu Folklorystycznym „O Łowicki Pasiak” w Łowiczu, I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Obrzędów Weselnych w Węgrowie, kilkakrotnie II i III miejsca na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, dwukrotnie III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce na Festiwalu Folkloru w Favarze na Sycylii, I miejsce na Festiwalu Folkloru w Devrek w Turcji i wiele innych.
Dużym sukcesem był występ na Światowej Wystawie „Expo 2000” w Hanoverze oraz na innych znanych międzynarodowych festiwalach organizowanych w głównej mierze przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki „CIOFF”, której zespół od czterech lat jest oficjalnym członkiem.
Magurzanie wielokrotnie występowali w Telewizji TV1, TV2 oraz TV Katowice. Zespół ma na swoim koncie audycje transmitowane na cały świat przez Telewizję Polonia np. z Polonijnych Igrzysk Zimowych „Beskidy 2002”, czy z bożonarodzeniowej mszy świętej w Kalnej w 2011 roku. Magurzanie pojawili się kilkakrotnie w programach telewizyjnych poza granicami naszego kraju, podczas swoich tourne wakacyjnych np. w Niemczech w 2000 r. czy w Belgi w 2007 r.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-10