Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” Im. Wandy Kaniorowej

Dane statystyczne

Poprzednie nazwy zespołu:
  • - Teatr Młodego Widza
  • - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej
Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: , , , ,
Sekcje: , ,
Adres: 20-078 Lublin, Polska
Lata działalności: od 1948
Kontakt: 81 53 278 43 http://www.zpit.lublin.pl/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 600

O zespole

Zespół powstał w 1948 jako jeden z pierwszych w kraju po II wojnie. Początkowo nosił nazwę Teatr Młodego Widza, w roku 1953 przekształca się w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej zaś od roku 1998 funkcjonuje jako Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” im.W.Kaniorowej.

Zespół jest fenomenem w krajowej i międzynarodowej skali, uniwersytetem ludowych tańców i pieśni, a przy tym – zważywszy na to, że przewinęło się przezeń blisko 30 tys. członków, na trwałe zarażonych folklorem – niezwykłym zjawiskiem socjologicznym. Kaniorowcy, jak się popularnie mówi o Zespole od imienia jego założycielki Wandy Kaniorowej, związani są z nim przez całe młode życie, nawet po kilkanaście, a i więcej lat. Tu się edukują, wychowują, a także po prostu bawią, awansując z grup dziecięcych, młodzieżowych aż do I Reprezentacji przyswajając niebywale obecnie bogaty repertuar. Obejmuje on opracowane artystycznie przez wybitnych – w większości własnych – choreografów i muzyków melodie, pieśni i tańce z niemal wszystkich regionów Polski, od rodzimych lubelskich czy rzeszowskich po wielkopolskie, od nowosądeckich czy cieszyńskich po kaszubskie, a także tańce narodowe – polonezy, mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki.

Jest też “Lublin” kulturalnym ambasadorem naszego kraju i regionu, obdarowującym polskim folklorem ludzi z krajów niemal wszystkich kontynentów, do których w niezliczonych wojażach docierał, laureatem ogromnej ilości festiwali w kraju i za granicą. Wszędzie zachwycał profesjonalizmem, świeżością, wigorem, połączonymi z serdecznym uśmiechem. Od 1994 r. jest też organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” uhonorowany został licznymi dowodami uznania, nagrodami Ministra Kultury,Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Wojewody i Prezydenta Lublina.

W 2008 r. Zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Obecnie w zajęciach Zespołu uczestniczy około 600 osób skupionych w 17 grupach uszeregowanych wiekowo od 5 do 25 lat.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2019-09-23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top