Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu “Łany”

Dane statystyczne

Poprzednie nazwy zespołu:
  • - Zespół Pieśni i Tańca "Łany" Akademii Rolniczej w Poznaniu
Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe:
Sekcje: , ,
Adres: 31-662 Poznań, Polska
Lata działalności: od 1974
Kontakt: 61 846 66 24 http://www.lany.com.pl
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 70

O zespole

Zespół Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (wcześniej Akademii Rolniczej) powstał w 1974 r. Ówczesny Rektor prof. dr hab. Jerzy Zwoliński postanowił utworzyć na Akademii Rolniczej zespół folklorystyczny. Zadania tego podjął się wówczas jeszcze student Jerzy Dengusiak, który dzięki swojemu uporowi, w krótkim czasie doprowadził do jego urzeczywistnienia.

Początkowo była to małą grupa miłośników muzyki i tańca, którzy swoim entuzjazmem i pracą sprawili, że pierwszy wystep odbył się już po trzech miesiącach. Grupa ta prowadzona artystycznie przez dr Marię Stróżyk i Wacława Wojciechowskiego do końca 1976 roku, prezentowała program o charakterze regionalnym.

W styczniu 1977 roku kierownictwo artystyczne objął Wiesław Kaszubkiewicz, nadał zespołowi całkowicie odmienny charakter, zaczął tworzyć nowy program i zaproponował obecną nazwę.

W jego założeniach folklor stanowił tworzywo do artystycznego opracowania i przystosowania do wymogów sceny, z jednoczesnym zachowaniem autentycznych kostiumów, muzyki i elementów tanecznych oraz charakteru poszczególnych regionów. Dzięki temu prezentowane programy są widowiskami barwnymi, pełnymi ekspresji i dynamiki.

Większość opracowań muzycznych jest dziełem Ludwika Roka – wybitnego muzyka, członka Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF, z którym Zespół współpracuje nieustannie od 1978 roku.

Od 1981 roku, do dziś, kierownikiem organizacyjnym zespołu jest Zenon Musiał.

Po śmierci Wiesława Kaszubkiewicza specjalistą od spraw artystycznych i choreografem jest Andrzej Tarnowski, natomiast posadę instruktora tańca pełni mgr inż. Juliano Jarenczuk. Za przygotowanie wokalne członków zespołu odpowiada p. Aleksandra Pura.

„ŁANY” tworzą i doskonalą swój repertuar w oparciu o fachową kadrę etatowo pracującą w zespole przy udziale specjalistów z różnych dziedzin. Podstawowym obszarem twórczych zainteresowań zespołu jest polski folklor taneczno-muzyczny. Zachowując jego oryginalność i autentyzm przystosowano go do wymogów sceny w formie suit regionalnych i widowisk obrzędowych. Aktualnie bogaty program z wielu regionów Polski prezentowany w formie artystycznie opracowanej obejmuje: Wielkopolskę Zachodnią , Wielkopolskę Południową , Szamotuły, Kurpie, Kraków, Krosno, Beskid Żywiecki, Lublin, Łowicz, Rzeszów, Tańce Spiskie oraz polskie tańce narodowe Kujawiak, Oberek, Polonez, Mazur, Krakowiak a także widowiska obrzędowe Wesele Wielkopolskie, Noc Kupały, Jasełka Polskie. Nadal czołowe miejsce zajmuje w nim macierzysty region – Wielkopolska.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-09

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top