Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: , ,
Sekcje: , ,
Adres: 38-100 Strzyżów, Polska
Lata działalności: od 2006
Kontakt: 668526019, 505909943 https://dksokol.eu/zespol/zespol-piesni-i-tanca-klosowianie/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 20

O zespole

Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” powstał przy Domu Kultury” Sokół” w Strzyżowie w listopadzie 2006 r. z grupy 18 osób, miłośników folkloru i byłych tancerzy, których kontakt z folklorem rozpoczął się jeszcze w latach 60. Inicjatorką powstania „Kłosowian” była Czesława Szlachta-Pytko. Zespół Korzysta z dorobku artystycznego ludowego muzyka, nieżyjącego już regionalisty – Stefana Kłosowicza. Powstanie zespołu było sposobem na zagospodarowanie potencjału artystycznego mieszkańców Strzyżowa oraz okolicznych miejscowości, a także sposobem na wypełnieniem luki w twórczości ludowej jaką obserwowaliśmy w gminie Strzyżów. Występy zespołu zostały pomyślnie przyjęte przez publiczność co spowodowało, że jego działalność i nieustanny rozwój obserwujemy po dziś dzień.

Sukcesy oraz występy zespołu

Zespół Kłosowianie od początku swojego istnienia wstępuje na różnych przeglądach, festynach, piknikach, jego występy uświetniają święta i uroczystości w regionie. Zwieńczeniem systematycznej pracy choreograf zespołu, tancerzy i muzyków są nagrody jakie Zespół Kłosowianie zdobywa w przeglądach regionalnych oraz ogólnopolskich.

Repertuar

Zespół Pieśni i Tańca Kłosowianie skupia się na prezentacji tańców charakterystycznych dla regionów etnograficznych wchodzących w skład województwa podkarpackiego. Wśród prezentacji scenicznych zespołu znajdziemy układy tańców rzeszowskich, krośnieńskich oraz przeworskich.

Warto dodać, że Zespół Pieśni i Tańca Kłosowianie jest o tyle unikatowy, że promuje folklor w naturalnym, niestylizowanym wydaniu. Misją zespołu jest prezentowanie kultury ludowej z zachowaniem prawdy historycznej. Kluczową rolę odgrywa prezentacja tańców, gwary, obrzędowości, strojów w formule jak najbardziej zbliżonej do pierwowzoru, czyli rdzennej kultury ludowej, jaką można było obserwować na polskiej wsi przed kilkudziesięciu czy nawet kilkuset laty. Istotne znaczenie w prezentacjach scenicznych odgrywa także współpraca międzypokoleniowa, ważne jest zaangażowanie przedstawicieli różnych grup wiekowych, aby występy były zróżnicowane zarówno w stroju, jak i zachowaniu poszczególnych tancerzy. Występy zespołu nierzadko przybierają formułę swoistej inscenizacji, która skupia się na pokazaniu szerszego kontekstu przedstawianych tańców oraz przyśpiewek. Zachowanie sceniczne tancerzy znajduje umocowanie w tradycji, stąd zarówno kolejność tańców, poszczególne gesty, zamawianie tańców, role partnerki i partnera są wnikliwie przemyślane.

Działalność towarzysząca

Z inicjatywy choreograf zespołu część tancerzy aktywnie angażuje się w wykonywanie haftów oraz szycie elementów strojów krośnieńskich oraz rzeszowskich. Aktywność rękodzielnicza sprawia, że kultywowanie folkloru i pielęgnacja wytworów kultury ludowej nabierają pełniejszego wymiaru. Zespół wykonuje hafty na męskich koszulach rzeszowskich, haftuje także damskie koszule rzeszowskie, zapaski oraz chustki. Członkowie zespołu samodzielnie projektują wzory haftu rzeszowskiego, wykorzystują techniki haftu płaskiego oraz angielskiego. Zespół Kłosowianie tworzy na własne potrzeby czepce krośnieńskie, krośnieńskie rańtuchy, koszule oraz chusty.


W bazie od: 2024-06-10 | Ostatnia modyfikacja: 2024-06-13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top