Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli, młodzież
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
34-382 Wieprz-Bystra, Polska Adres:
Lata działalności: od 1995
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych 33 867 65 95
O zespole
Początki działalności zespołów sięgają 1995 r kiedy to z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Jadwigi Jurasz powstał Dziecięcy Zespół Regionalny “MALI GROJCOWIANIE” z Wieprza. Kierownikiem i choreografem Zespołu została Jadwiga Jurasz, urodzona w Wieprzu, tancerka i choreograf, absolwentka Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu. Rok później z Zespołem związała się Brygida Murańska pochodząca z umuzykalnionej rodziny Wrzeszczów z Juszczyny. To ona zajmując się stroną muzyczną Zespołu wykształciła wielu utalentowanych muzyków ludowych. Z biegiem lat grupa dziecięca “MALI GROJCOWIANIE” rozrosła się do dużego Zespołu i trzeba było powołać Zespół Regionalny “GROJCOWIANIE” dla młodzież i dorosłych sympatyków Zespołu.
Obydwie grupy Zespołu prezentują folklor, muzykę i tańce Górali Beskidu Żywieckiego. W swoich programach prezentują charakterystyczne tańce: obyrtkę, siustany, koło, koń, krzyżok, bon, polki, walce i najbardziej popisowy hajduk. W programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy i zwyczaje doroczne górali żywieckich, bogactwo gwary, strojów i rekwizytów. Swoje umiejętności prezentują w opracowanych programach: “Jak dzieci wracały z odpustu”, “Na pasionku”, “Mali muzykanci”, “Zielone Świątki”, “Mojka”, “Wesele Górali Żywieckich”. Zespół pokazuje też zwyczaje kolędnicze: “Po kolyndzie u Pawlusa”, “Z gwiozdą i kozą po kolędzie” czy “Dziady Noworoczne”.
“Grojcowianie” w swoim repertuarze mają wiele opracowanych pieśni o charakterze religijnym, maryjnym, a także kolędy i pastorałki, które często prezentują podczas uroczystości kościelnych.
Od 2002 r oba zespoły zrzeszone są w Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – Polska Sekcja CIOFF.
Opiekę nad Zespołami sprawuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Grojcowianie” z Wieprza oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz.
SSK “Grojcowianie” jest też organizatorem wielu ciekawych imprez kulturalnych: Bezalkoholowych Góralskich Ostatków, Konkursu Palm Wielkanocnych, Warsztatów Twórczo Integracyjnych, Bajkowych Ferii czy Posiad Gawędziarskich i Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych.
Zespoły związane są też z Kapelanem Związku Podhalan w Polsce Ks. Władysławem Zązlem z Kamesznicy i Oddziałem Górali Żywieckich ZP w Milówce. W 2000 r Zespół brał aktywny udział w I Światowym Zjeździe Górali Polskich – Watra Beskidzka na Ochodzitej.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-10