Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: , , ,
Sekcje: , , ,
Adres: 41-300 Dąbrowa Górnicza, Polska
Lata działalności: od 1976
Kontakt: 32 733 88 00 wew. 823 http://www.palac.art.pl/pl/strona/zespol-piesni-i-tanca-pkz-golowianie
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych

O zespole

Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie został założony w 1976 r. Od początku istnienia za główny cel działalności przyjęto propagowanie folkloru regionu Zagłębia Dąbrowskiego w Polsce i za granicą. Dlatego tak istotną sprawą są nie tylko piękne, barwne stroje, które zespół posiada, ale również obrzędy regionalne, które kultywuje, organizując takie przedstawienia jak Wesele Zagłębiowskie, czy Kulig.

Niezwykle istotnym aspektem działalności zespołu jest uczestnictwo w najbardziej prestiżowych konkursach krajowych (np. Tydzień Kultury Beskidzkiej, Krakowiak ) oraz międzynarodowych, gdzie mogą poszczycić się wieloma nagrodami – jak chociażby zdobyta w roku ubiegłym statuetka Złotej Liry na Balkan Folk Fest 2009 w Bułgarii.

W zespole tańczą i śpiewają nie tylko dorośli, ale również dzieci (już od 3 lat) i młodzież. W ramach zajęć prowadzone są warsztaty wokalne oraz zajęcia z zakresu: rytmiki, tańca charakterystycznego i ludowego. Zespół (gdzie wiek nie ma znaczenia) tworzą fascynaci i miłośnicy folkloru, o czym świadczy jego wielopokoleniowość. Grupa pracuje z własną kapelą ludową, w której grają profesjonalni muzycy, pod kierownictwem Mirosławy Zębali-Dudek.

ZPiT PKZ Gołowianie wykonuje pieśni i tańce nie tylko z regionu Zagłębia Dąbrowskiego, ale także z terenów: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, czy kaszubskiego. W ich repertuarze znajdziemy również tematy Beskidu Śląskiego, Starej Warszawy oraz tańce narodowe.
Ciekawostką jest, że sam termin Gołowianie nawiązuje do nazwy dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Gołonóg, w której przez wiele lat znajdowała się siedziba zespołu. Natomiast powodem do dumy jest fakt, że jego wychowankowie tańczyli i tańczą w renomowanych zespołach m.in.: Metro, Katowice czy Słowianki.

Dzisiaj zespół swoją działalność rozwija pod skrzydłami Pałacu Kultury Zagłębia i prowadzony jest przez panią Małgorzatę Kurtykę.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top