Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież
Sekcje: obrzędy, śpiew, taniec
42-200 Częstochowa, Polska Adres:
Lata działalności: od 1978
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 70 34 324 36 38
O zespole
Zespół Pieśni i Tańca “Częstochowa” jest zjawiskiem wyjątkowym w życiu kulturalnym miasta, którego nazwę nosi, i któremu od 1978 r. niezmiennie przysparza sympatyków. Wielu z nich poznało Zespół jako gospodarza przeglądu zespołów folklorystycznych, organizowanego corocznie w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na tle wielu grup folklorystycznych z Polski i Europy “Częstochowa” prezentuje programy w pełni dojrzałe, mające nie tylko wysokie walory artystyczne, ale także porywające publiczność barwnością, dynamiką i rozmachem.
Droga do tej dojrzałości i poziomu artystycznego była długa i niełatwa. Zapewne tajemnicą pozostanie, jak udało się w okresie rozmaitych historycznych zawirowań utrzymać Zespół i stworzyć mu warunki rozwoju artystycznego. Zasługa to przede wszystkim ludzi z nim związanych: kadry instruktorskiej, opiekunów organizacyjnych, a w szczególności młodzieży „zarażonej” bakcylem muzyki ludowej i tańca. Widoczny zwłaszcza w ostatnim okresie rozwój artystyczny i dynamiczny wzrost aktywności “Częstochowy” zaowocował licznymi ofertami i zaproszeniami z całego niemal świata. Jako pierwszy polski amatorski zespół folklorystyczny występował w Chinach, uczestniczył także w Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Caçapava do Sul w Brazylii oraz w dwóch festiwalach folklorystycznych w Stanach Zjednoczonych. Zespół koncertował w wielu krajach Europy odwiedzając Bułgarię, Włochy, Francję, Niemcy, Portugalię, Belgię, Austrię, Grecję, Łotwę, Węgry, Estonię, Czechy, Rumunię, Szkocję, Ukrainę i Macedonię.Również w kraju “Częstochowa” cieszyła się i cieszy nadal dużą popularnością i uznaniem, o czym świadczą liczne zaproszenia na koncerty, przeglądy i festiwale. Koncert z okazji jej dwudziestolecia otrzymał tytuł “Wydarzenia roku”, przyznany przez czytelników częstochowskiej mutacji “Gazety Wyborczej”. To samo wyróżnienie spotkało widowisko muzyczno-taneczne “Carmina Burana” Carla Orffa realizowane wespół z Filharmonią Częstochowską. Wśród licznych przedsięwzięć artystycznych, w których uczestniczył Zespół warto wymienić udział w przygotowaniu, wspólnie z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi dwóch oper Stanisława Moniuszki – “Strasznego dworu” oraz “Halki”, a także częstochowskiej inscenizacji “Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego. Równie ciekawą i efektowną inicjatywą były plenerowe widowiska obrzędowe “Wesele częstochowskie” oraz “Noc Świętojańska”. Udział w tych poważnych przedsięwzięciach potwierdził wysoki poziom artystyczny Zespołu, którego aktywność systematycznie wzrasta.
Jest nas prawie 70 osób wybitnie uzdolnionych wokalnie i tanecznie w wieku od 7 do 20 lat. Koncertowaliśmy w 22 krajach na 4 kontynentach. Mamy na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, dwukrotnie otrzymaliśmy nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostaliśmy wyróżnieni ”Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Nagrodą Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury za rok 2013.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-29