Polski Zespól Folklorystyczny “Chłopi”

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: ,
Adres: CEP 89080-003 Indaial, Santa Catarina, BR
Lata działalności: od 2022
Kontakt: (47)99131-4080 https://www-ficindaial-com-br.translate.goog/fundacao/chlopi/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 13

O zespole

“CHŁOPI”, Polski Zespól Folklorystyczny, powstał 15 stycznia 2022 roku w kościele św. Stanisława Kostki, podczas celebracji Mszy Świętej celebrowanej przez księdza João Bachmanna.

Nazwa “CHŁOPI” oddaje cześć przybyszom, którzy tu przybyli i poświęcili się uprawie ziemi. Tradycje polskie są bardzo bogate w obrzędy i zwyczaje, które od zawsze są głęboko zakorzenione w przeszłości historycznej i nierozerwalnie związane z katolicyzmem i wsią.

Zespół prezentuje te tradycje poprzez stroje wełniane noszone w centralnych regionach Polski, reprezentujące tańce z ziem łowickich – serca polskiego folkloru.
Nazwisko to posłużyło także jako tytuł jednego z najwspanialszych klejnotów literatury polskiej i światowej noblisty Władysława Reymonta, pisanego od 1897 roku i publikowanego w latach 1902-1908 w Tygodniku Ilustrowanym, gdzie stworzył pełniejszy i bardziej sugestywny portret życia wiejskiego, wyróżniając się autentycznością rzeczywistości materialnej, zwyczajów, zachowań i kultury duchowej ludzi. Jest tym bardziej autentyczny, że został napisany w lokalnej gwarze łowickiej, na Mazowszu (kraju dużej części polskich imigrantów w Brazylii).

Musi być zintegrowany i pielęgnowany poprzez taniec i tradycje polskiej społeczności na Caminho das Areias oraz w miejscach polskiej kolonizacji w Dolinie Itajaí.

Polski Zespół Folklorystyczny “CHŁOPI” – Polski Zespól Folklorystyczny składa się z 9 tancerzy i 4 członków wspierających. Podział na dwie aktywne kategorie: DZIECI (w wieku od 9 do 15 lat), składające się z czterech członków; DOROŚLI (od 15 lat), z pięcioma członkami. Próby odbywają się w niedziele i trwają po dwie godziny, w Sali Wspólnoty Katolickiej kościoła Santo Estanislau Kostka, w dzielnicy Estrada das Areias – Indaial/SC.
Zajęcia obejmują chwile prób choreografii tańca ludowego z regionu łowickiego, naukę modlitw w pieśniach polskich i ludowych z tego samego regionu oraz pieśniach religijnych, naukę strojów i historii imigracji w regionie Doliny Itajaí.


W bazie od: 2023-11-19 | Ostatnia modyfikacja: 2023-12-01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top