Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
43-438 Brenna, Polska Adres:
Lata działalności: od 1948
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 510394378
O zespole
Historia powstania Zespołu Regionalnego wiąże się z osobą Józefa Macha, zamieszkałego w Brennej, jak również z założeniem w roku 1949 spółdzielni “Samopomoc Chłopska”.
W 1948 roku powstaje Zespół Teatralny, który w roku 1963 przekształcił się w Zespół Regionalny, istniejący i działający do chwili obecnej. Od chwili założenia Zespół Regionalny prowadzony był przez Józefa Macha. Z powodu podeszłego wieku Józef Mach rezygnuje z prowadzenia zespołu, ale jest nadal jego członkiem, gra na harmonii “helligonka”. Od roku 1989 prowadzeniem Zespołu Regionalnego przejmuje miejscowa nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Brennej Bukowej pani Elżbieta Bauer (była pierwszym z Gminy Brenna laureatem Srebrnej Cieszynianki).
8 marca 2000 roku, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła pani Elżbieta Bauer.Przez okres choroby zawsze myślała o swoim zespole i służyła mu radą i pomocą. Wraz z zespołem cieszyła się kiedy zdobył on pierwsze miejsce na przeglądzie “Wici 2000” w Chorzowie oraz pierwsze miejsce na “Żywieckich Godach” w Żywcu. 11 marca 2000 roku na cmentarzu w Brennej zespół żegnał swoją kierowniczkę słowami:
“Ze smutkiem i bólem cię Matko żegnamy
Już nas opuściłaś, poszłaś w kraj nieznany
Choć bardzo cierpiałaś – z nami rozmawiałaś
Uśmiech, dobre słowo dla każdego miałaś
Tyle trudu, pracy dla nas poświęciłaś
Dla swojego zespołu dobrą Matką byłaś
Wszyscy Ci dzisiaj Matko dziękujemy.
Twojej pasji życia my nie zmarnujemy
Niech Pan Bóg Twe trudy i pracę nagrodzi”.
Obecnym kierownikiem zespołu jest Anna Źlik, córka Józefa Macha.
Zespół liczy około 40 osób i w swojej wielko letniej działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień takich jak Brązowa i Złota Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem czy “Złote, Srebrne i Brązowe Serca” Na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. W czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej, na które zjeżdżają najlepsze zespoły ludowe z całego świata, zespół zawsze bierze udział. Zespół regionalny przebywał również za granicą:
w Francji, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Niemczech, Czechach.
Zespół zdobył także wiele wyróżnień, dyplomów, nagród, pucharów w różnych przeglądach i festiwalach w kraju i za granica, których nie sposób wymienić. Corocznie obsługuje impreze “Noc Świętojańską” w Brennej oraz bierze udział w Dożynkach Ekumenicznych w Brennej. Zespół uświetnia także swoja obecnościa większe świeta kościelne.
W bazie od: 2011-10-15 | Ostatnia modyfikacja: 2011-10-15