Dane statystyczne
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
43-512 Bestwina, Polska Adres:
Lata działalności: od 1970
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 032-215-75-89
O zespole
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Bestwina” powstał w 1970 roku z inicjatywy ówczesnego Kierownika Świetlicy Gromadzkiej i Klubu Rolnika, Andrzeja Żaczka, przy wsparciu Kazimiery Moś z Powiatowej Poradni Kulturalno Oświatowej w Bielsku-Białej. Nieco wcześniej, bo w lutym 1969 roku, powstała kapela zespołu, której głównymi inicjatorami byli: Eugeniusz Niemczyk oraz Franciszek Stasicki.
Pierwszy występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca “Bestwina” w rodzinnej miejscowości odbył się 5 kwietnia 1970 roku, natomiast zamiejscowy – 17 maja 1970 roku w Międzyrzeczu.
Choreografowie:
– Barbara Folwarczna (1970-1977)
– Maria Piekarska (1978-1984)
– Czesław Fejdych (2004)
– Jan Kędzierski (1985-2008)
– Krystyna Mirocha (od 2008)
Pierwszym kierownikiem muzycznym był Józef Gawor, później Leszek Feluś, Marian Lubicki, Jolanta Nawrocka, Aleksander Rezik, Jan Polak a obecnie Mariusz Mika. Znaczącą rolę w kapeli w latach 1970-1994 odegrała pani Helena Kozieł.
Prezesi:
– Stanisław Kozieł (1970-1994)
– Krystyna Solich (1994-1997)
– Andrzej Maroszek (1998-2008)
– Ireneusz Stanclik (od 2009)
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Bestwina” powstał w celu pielęgnowania i promowania folkloru regionu Bestwina, czyli pogranicza śląsko-małopolskiego. Z tej przyczyny w repertuarze odnaleźć można inscenizacje obyczajów i obrzędów, m.in.: “Hej Koleda, Kolęda”, skubanie pierza czyli “Wyszkubowiec u Jantoszka na Podkypiu”, “Zabawę u Goca na Rzycznym”, “Wyrzynek”, wesele bestwińskie “Jak to drzewniej bywało” oraz świętojański zwyczaj “Puszczanie wianków”. Zespół wykonuje również kilkanaście tańców charakterystycznych dla tego regionu, np.: “Gołąbek”, “Jawiszowski”, “Szotyska”, “Kowal”. Tę część uzupełniają pieśni , piosenki, przyśpiewki ludowe. Wspomniany repertuar zespołu wzbogaca barwny, opracowany folklor ziemi lubelskiej, krakowskiej oraz śląskiej.
Zespół prezentuje również kolędy i pastorałki z różnych regionów Polski.
Zespół wielokrotnie był laureatem przeglądów folklorystycznych o zasięgu powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Do najważniejszych należy zaliczyć udział w Przeglądach Amatorskich Zespołów Artystycznych Spółdzielczości i ZMW, w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych i Kapel Ludowych “Wici” (Chorzów) i w “Spotkaniach pod Brzymem” (Pszczyna). Zespół kilkakrotnie brał również udział w nagraniach radiowych emitowanych w warszawskiej rozgłośni radiowej oraz występował w studiu TVP3 Katowice w programie “Na ludową nutę”. Ponadto zespół uczestniczył w Ogólnopolskich Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży w Myślcu koło Starego Sacza, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Płocku, w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Zebrzydowicach, Festiwalu Górali Polskich w Żywcu i wielokrotnie w przeglądach Wiejskich Zespołów Artystycznych i Obrzędowych (Bedzin, Brenna, Żywiec).
Od 2000 roku w ramach zespołu działała grupa wokalna, skupiająca najmłodszych członków. W ciągu krótkiego czasu zdobyła kilka nagród i wyróżnień na przeglądach: “Złota kotewka” i “Złoty Kłosik” w Rybniku-Boguszowicach, oraz “Saga” w Bielsku-Białej.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Bestwina” odwiedził ponad 90 miejscowości, w tym kilkakrotnie poza granicami Polski w Austrii, Cechach, Słowacji, Chorwacji, Hiszpanii i na Węgrzech, dając około 700 koncertów.
W 2002 roku został ufundowany i poświęcony sztandar, a zespół obrał za patrona Świętego Szczepana.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2011-10-07