Dane statystyczne
- - Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego "Radzionkowianie"
- - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej
Grupy wiekowe: dorośli, dzieci, młodzież, przedszkolaki, studenci
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
41-922 Radzionków, Polska Adres:
Lata działalności: od 1973
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 200 32 286 64 54
O zespole
Zespół Pieśni i Tańca “Mały Śląsk” założony został w 1973 roku przez Edwarda Sosnę. Początkowo zespół działał przy Domu Kultury w Radzionkowie jako Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego “Radzionkowianie”. Pierwszym choreografem była Jolanta Siewierska. Grupa reprezentacyjna liczyła w tym czasie 30 członków. Program zespołu “Radzionkowianie” tworzyły tańce narodowe, takie jak polonez i krakowiak oraz tańce pochodzące z różnych regionów Polski, w tym śląskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.
W 1978 roku Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego “Radzionkowianie” przekształcono w “Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej”. Patronem Zespołu zostało Towarzystwo Miłośników Bytomia. Funkcję choreografa i kierownika artystycznego zespołu przejęła Regina Furmańska. Tancerze i śpiewacy koncertowali w wielu miastach Polski. Reprezentowali województwo śląskie na Jarmarku Łowickim w Łowiczu, Święcie Kwiatów w Skierniewicach, Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Makowie Podhalańskim, Wiśle i Szczyrku. Na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych otrzymali I miejsce i nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego. W programie zespołu były tańce regionalne: rzeszowskie, śląskie, lubelskie, żywieckie, lubuskie i cieszyńskie.
W lipcu 1981 roku za zgodą Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, jak również władz wojewódzkich i miejskich, w nagrodę za krzewienie kultury polskiej, zespół wyjechał do Francji. O wielkim sukcesie Polskiego Zespołu Folklorystycznego z Bytomia pisały gazety we Francji: “Grupa ta pełna ekspresji jest pierwszy raz we Francji. Zespół posiada wysokie kwalifikacje. Publiczność przekonała się o tym, widząc ewolucje tancerzy, śpiewaków i muzyków na podium przed zamkiem”. Członkowie zespołu wzięli również w owym roku czynny udział w konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży w Starym Sączu. Czas był wypełniony próbami i pracą. “Tu nie chodzi wyłącznie o teorię barw, żywiołowość ruchu, wspaniały, polski, śląski śpiew – tu chodzi o serdeczność, spontaniczność, ludzki stosunek przyjaciela do przyjaciela – chodzi o Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej” – wspominają pracownicy TVP z Warszawy: S. Kostrzewa i G. Łojak.
Swój pierwszy Jubileusz 10-lecia istnienia Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej obchodził w 1983 roku. Liczył wtedy 140 członków, tancerzy i chórzystów. Zajęcia prowadzone były w czterech grupach:
• szkółce rytmiczno-umuzykalniającej
• grupie przygotowawczej
• grupie dziecięcej
• grupie reprezentacyjnej
Istotnym wydarzeniem było objęcie w 1991 Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej patronatem przez Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” profesora Stanisława Hadyny. Od tej chwili “Ziemia Bytomska” uzyskała prawo do używania nazwy ” Mały Śląsk”. Kierownikiem artystycznym został Grzegorz Kłaczek. Soliści zespołu “Śląsk” Beata Gluzicka i Kazimierz Ratajczak przejęli stanowiska konsultantów artystycznych i pedagogów.
Z okazji 20-lecia istnienia zespołu “Mały Śląsk” w 1993 jego członkowie przygotowali specjalny jubileuszowy program, który później stał się częścią koncertów w Polce i za granicą- we Włoszech, w Turcji i Niemczech. W tym też roku zespół wziął udział w nagraniu programu barbórkowego w TVP1 oraz audycji “Na polską nutę” w TVP Polonia.
W 1995 roku choreograf, Kazimierz Ratajczak, został kierownikiem artystycznym zespołu. Natomiast w 1997 roku członkowie, kadra oraz byli uczestnicy zajęć tanecznych i chóralnych powołali Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca “Mały Śląsk”, które działa do dziś.
Jubileusz 25-lecia istnienia zespołu obchodzono w 1998 roku. Zespół często koncertował w okresie pięciu lat od ostatniego jubileuszu, dając około 100 koncertów w kraju i poza jego granicami, między innymi we Francji, Włoszech, na Ukrainie, Litwie i Węgrzech, a także w Finlandii i Portugalii. Wiele festiwali i przeglądów w kraju czy za granicą doceniło wysoki poziom artystyczny zespołu, co przełożyło się na liczne nagrody i wyróżnienia. Tancerze zdobyli I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Rydzynie, Bojanowie, Lesznie. Cały zaś Zespół został Laureatem IV Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie Wielkopolskim. “Mały Śląsk” doceniono również za granicą, przyznając mu pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Samsun w Turcji. Zdolności wokalne członków zespołu zostały nagrodzone II miejscem w Przeglądzie “Śląskie Śpiewanie” oraz III miejscem na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
W 2001 roku Zespół Pieśni i Tańca “Mały Śląsk” otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Miasta Radzionkowa. Rada Miasta doceniła wkład zespołu w krzewienie kultury regionu. “Mały Śląsk” wielokrotnie brał udział w nagraniach programu “Śląska laba”, jak również programów tematycznych (np. z okazji Dnia Matki), co było efektem wieloletniej współpracy z Telewizją Katowice.
W 2003 roku z okazji 30-lecia istnienia Zespół Pieśni i Tańca “Mały Śląsk” przygotował specjalny koncert jubileuszowy, w którym udział wzięły wszystkie grupy działające w tym czasie w zespole, jak również byli członkowie, którzy zaprezentowali kilka tańców, z jakimi kiedyś koncertowali. Z okazji tego jubileuszu zespół został uhonorowany Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego i otrzymał Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. Uroczystość odbyła się w Katowicach, w gmachu Sejmiku Śląskiego. “Mały Śląsk” podziękował za uznanie, śpiewając wiązankę śląskich pieśni.
W ciągu kolejnych lat Zespół Pieśni i Tańca “Mały Śląsk” podróżował po wielu krajach Europy. Członkowie odbyli tourne po Włoszech, Francji i USA. “Mały Śląsk” odwiedził min. Krym, Serbię, Turcję oraz Bułgarię. W każdym z tych krajów program koncertowy był przyjmowany entuzjastycznie i nagradzany wielkimi brawami.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-14