Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież
Sekcje: kapela, obrzędy, śpiew, taniec
64-510 Wronki, Polska Adres:
Lata działalności: od 1993
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 70 67 254 01 41
O zespole
Zespół Folklorystyczny “Marynia” Wronieckiego Ośrodka Kultury powstał w 1993r. z inicjatywy i za sprawą Lety Gromadzińskiej, która do dnia dzisiejszego pozostaje opiekunem zespołu.
Od początku swojej działalności Zespół Folklorystyczny „Marynia” popularyzuje kulturę ludową na terenie Miasta i Gminy Wronki, ale także w Wielkopolsce, Polsce i na świecie. Zespół wychował i dalej wychowuje pokolenia dzieci i młodzieży, która w różnorodny sposób zaszczepia swą pasję i umiłowanie do folkloru innym. Wychowanie przez zabawę, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej w umiłowaniu rodzimej tradycji, to główne cele działalności Zespołu.
Obecnie Zespół składa się z około 70 tancerzy, którzy regularnie ćwiczą w 4 grupach wiekowych. Zajęcia taneczne odbywają się dwa razy w tygodniu, ze śpiewu natomiast raz w tygodniu.
W najmłodszej IV grupie znajdują się dzieci nowoprzyjęte do zespołu. Uczą się one podstaw rytmiki, tańca i śpiewu głównie poprzez zabawę. Po roku dzieci przechodzi do grupy III. Pomimo młodego wieku jej członków, grupa regularnie koncertuje. W swoim repertuarze ma tańce z Regionu Kozła tj. Zachodniej Wielkopolski, a także zabawy dzieci wsi krakowskich oraz krakowiaczka. Na zajęciach poza nauką zabaw ludowych, dzieci uczą się obycia ze sceną i poprawiają technikę taneczną.
Grupa II, czyli grupa dzieci starszych posiada w swoim repertuarze tańce Górnego Śląska, Lublina oraz Krakowiaka Narodowego. Poziom techniczny prezentowanego przez grupę programu artystycznego, wymaga już znaczących umiejętności od jej członków ,zarówno tanecznych jak i wokalnych.
Grupa I to najstarsi członkowie Zespołu Folklorystycznego „Marynia”. Ich repertuar w związku z tym jest największy. Prezentują publiczności Poloneza, tańce rzeszowskie, kaszubskie, Kujawiaka z Oberkiem oraz tańce i przyśpiewki regionu szamotulskiego.
Ponadto w repertuarze zespół posiada widowiska, w których udział biorą różne grupy łącznie: tj. obrzęd dożynkowy, pastorałkę „Dawny zwyczaj bywa wszędzie. Przychodzimy po kolędzie” a także krakowiaka z konikiem zwierzynieckim.
Rokrocznie zespół bierze udział w ogólnopolskich przeglądach i festiwalach. Ponadto dla członków zespołu organizowane są wyjazdy szkoleniowo – wypoczynkowe. Zespół Folklorystyczny „Marynia” koncertuje również poza granicami kraju. Występował w Rosji, Francji, Holandii, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Czechach, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, Litwie oraz Ukrainie.
Od 2012r. reprezentanci zespołu biorą udział w Ogólnopolskich Turniejach Tańców Polskich organizowanych pod patronatem Polskiej Sekcji CIOFF.
Obecnie kierownikiem zespołu i instruktorem tańca jest Jan Galasiński. Drugim instruktorem tańca jest Hanna Jaworska. Za przygotowanie wokalne odpowiada Paweł Łuczak. Korepetytorem i akordeonistą jest Włodzimierz Kuzik.
W bazie od: 2013-06-09 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-09