Zespół Pieśni i TańcaLudowego “Żory”

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe:
Sekcje: , ,
Adres: Żory, Polska
Lata działalności: od 1995 - do 2009
Kontakt: 502591464 http://www.zs2-zory.neostrada.pl/zespol_ludowy/
Portale społecznościowe:
Liczba członków:

O zespole

Zespół Pieśni i tańca Ludowego “Żory” powstał w listopadzie 1995 r, z inicjatywy dyrekcji MOK w Żorach i dyrekcji ZS LO II. Od początku swego istnienia składał się z dwóch grup: dziecięcej i młodzieżowej. Obydwie grupy zaczęły naukę tańca od poznania podstawowych kroków i technik tanecznych, obecnie są to trzy grupy dwie grupy reprezentacyjne GR. Starsza “Żory” oraz grupa młodsza “Małe Żory” a także grupa przygotowawcza.

Już po półrocznym okresie swojej pracy grupa młodzieżowa zadebiutowała na Żorskiej scenie podczas Żorskiej Wiosny MłodoPci natomiast już w sierpniu 1996 roku zespół wyjechał na swój pierwszy festiwal zagraniczny na Węgry, prezentując nie tylko tańce śląskie ale także układ krakowski.

Obecnie Zespół ma już 10 lat i w okresu swego istnienia grupa młodzieżowa poszerzyła swój program. Oprócz Suity Tańców Śląskich i krakowiaka pt. “Od Krakowa jadę” Zespół ma w swoim repertuarze “Poloneza”, “Mazura”, “Oberka z Kujawiakiem”, “Kujawiaka” “Suitę tańców lubelskich”, polki cwaniackie pt. “Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” , oraz polki warszawskie pt. “Niedziela na Bielanach” , a także “Suitę tańców żywieckich”. Natomiast grupa dziecięca prezentuje w swoim programie zabawy krakowskie pt. “Na krakowskim rynku” oraz wiązankę zabaw i tańców śląskich. Obydwie grupy dały mnóstwo występów i koncertów na terenie miasta województwa a nawet za granicą.

Grupa starsza była również uczestnikiem Spotkań Instrumentalistów Ludowych na Sycylii w okresie Świąt Bożego Narodzenia, oraz gościem zespołu duńskiego w Haderslev, prezentowała swój program nawet w lego landzie, zdobyła specjalne wyróżnienie na festiwalu w 1998 roku na Węgrzech, cieszyła się też ogromną popularnością wśród publiczności czeskiej na festiwalu w Karlovych Varach, oraz greckiej na festiwalu “Karaiskakia 2001” w miejscowości Karditsa, prezentowała także nasz rodzimy folklor w Serbii (2002) oraz na Festiwalu we Francji (2004), a także na Litwie (2005). Największym osiągnięciem zespołu było zdobycie I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu “Music Word” 2003 (Mondo in Musico) we Włoszech. Zaś grupa “Małe Żory” przedstawiała swój program w Czechach i brała udział w Festiwalu “Morze bez granic” (2005). Każdego roku obydwie grupy biorą udział w różnych przeglądach i festiwalach na terenie całego kraju gdzie zdobywają czołowe miejsca, są laureatami Wodzisławskich Spotkań z Folklorem, Międzywojewódzkich Spotkań Tanecznych w Olkuszu, Przeglądu Zespołów Regionalnych “Złoty kłos”, oraz Festiwalu Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych na szczeblu wojewódzkim, każdego roku obydwie grupy wyjeżdżają na obóz szkoleniowy, co wpływa na podniesienie umiejętności tanecznych członków zespołu, ich poziomu technicznego oraz na lepszą integrację grupy.

Zespół przez siedem lat był także współorganizatorem Festiwalu zespołów Folklorystycznych i Mażoretek w Żorach. Opiekując się zespołami zagranicznymi goszczącymi każdego roku na festiwalu, co pozwoliło na zawiązanie długotrwałych przyjaźni międzynarodowych, oraz wymianę umiejętności tanecznych i poszerzenie wiedzy z zakresu folkloru różnych krajów.

Zespół na mocy decyzji Prezydenta Miasta Żory został rozwiązany w kwietniu 2009 roku.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2013-01-30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top