Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież, studenci
Sekcje: kapela, obrzędy, śpiew, taniec
62-010 Pobiedziska, Polska Adres:
Lata działalności: od 1971
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych 618177227
O zespole
Zespół Pieśni i Tańca “WIWATY” działa przy Ośrodku Kultury w Pobiedziskach.
Powstał w 1971r. w Pomarzanowicach przy Zakładowym Domu Kultury PGR Pomarzanowice koło Pobiedzisk.
Założycielką zespołu była Jadwiga Mikołajewska. Pierwszym choreografem Kazimierz Brdęk, a obecnie jest nim Sławomir Pawliński.
Zespół nazwę swą przyjął od popularnego dawniej w Wielkopolsce tańca ludowego.
Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty” swoimi występami stara się od wielu lat rozsławiać dobre imię naszej gminy, powiatu i województwa. Szerzy wśród publiczności folklor innych regionów, a tym, których losy rzuciły z dala od ojczyzny, przybliżają polską muzykę ludową.
Zespół prezentuje tańce narodowe, widowiska, folklor z Wielkopolski, tańce i przyśpiewki szamotulskie, rzeszowskie, łowickie, Krakowiaków Wschodnich: tańce i zabawy z Wielkopolski Zachodniej, Górali Beskidu Śląskiego, śląskie, kaszubskie oraz piosenki lwowskie. W programie posiada również widowiska, zwyczaje i obrzędy.
“Wiwaty” prezentują wysoki poziom artystyczny, czego świadectwem są sukcesy na licznych imprezach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie prezentowały polski folklor uczestnikom odbywających się w Wielkopolsce międzynarodowych spotkań i sympozjów. Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty” w przyszłym roku obchodzi jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Wychował wiele pokoleń wrażliwych na sztukę. Dorobek artystyczny oraz twórcze dokonania zespołu zyskały powszechny szacunek i stanowią integralną część dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Promując folklor zyskał miano ambasadora polskiej kultury, przynosząc chlubę Wielkopolsce. Koncerty w wykonaniu “Wiwatów” reprezentują wysoki poziom artystyczny , ukazujący bogaty repertuar rodzimej muzyki ( dawne instrumenty – dudy wlkp. ,kozioł weselny) i tańca. Swą aktywną działalnością zespół wpisał się w pejzaż kulturowy Szlaku Piastowskiego przyczyniając się do tworzenia poczucia jedności lokalnej społeczności. “Wiwaty” kultywując dawne tradycję, przyczyniły się do reaktywowania kolędowania w Wielkopolsce.
Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty” prezentował folklor naszego kraju w 30 krajach podczas 70 podróży artystycznych. Ponad tysiąc koncertów w Polsce i zagranicą, , nagrania radiowe i telewizyjne, kaseta magnetofonowa, płyta CD ”Pastorałki i kolędy”, filmy “Wielkopolskie Alleluja”, “Przy stole wigilijnym z Zespołem Wiwaty”,”Wpisani w krajobraz”, udział w programie telewizyjnym “Sól ziemi” nagranym w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach w 2009 roku ,nagranie programu “Tylko we Lwowie “ dla TV Trwam w Toruniu w 2009r.,to krótka prezentacja działalności zespołu.
Za” kultywowanie folkloru na scenach Europy i świata” Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu przyznało zespołowi w roku 2005 Certyfikat w Konkursie Jakości Usług “Najlepsze w Polsce – The best in Poland”. “Wiwaty”otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia w przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 3 lipca 2006r. Zespołowi”Wiwaty” przyznano Odznakę Honorową “Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. W roku 2009 otrzymał I nagrodę Starosty Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Został Laureatem X edycji konkursu ogłoszonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pn. “Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich “ za projekt “Dziedzictwo kulturowe kluczem do dobrobytu Wielkopolski”. 26 maja 2010r komisja weryfikacyjna CIOFF po obejrzeniu programu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca “Wiwaty” rekomendowała zespół w poczet członków CIOFF i zaakceptowała program do prezentacji w kraju i zagranicą, podkreślając wierność stylistyczną regionu i wysoki poziom artystyczny.
“Wiwaty” otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia w przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych. W 2006 roku Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji Jubileuszu 35-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca “Wiwaty” Odznaka Honorowa “Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla kierownika Andrzeja Horbika przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006r.Odznaka Honorowa “Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla choreografa Sławomira Pawlińskiego przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006r.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-10