Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe:
Sekcje: , , ,
Adres: 20-031 Lublin, Polska
Lata działalności: od 1953
Kontakt: 81 533 32 01 wew. 141 http://www.ztl.umcs.lublin.pl/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych

O zespole

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa magistra Stanisława Leszczyńskiego starszego wykładowcę uniwersyteckiego Centrum Kultury Fizycznej. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest magister Lech Leszczyński – starszy wykładowca UMCS. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Tancerzom towarzyszy znakomita kapela. Obecnie Zespół liczy około 200 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 8000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Na swym koncie może odnotować 301 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 6000 koncertów. Zespół Tańca Ludowego UMCS koncertował m. in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku (dochód z tego koncertu przeznaczony był na pomoc dzieciom Trzeciego Świata), w siedzibie UNESCO w Wiedniu, w paryskim teatrze „Bobino”. W 1988 r. Zespół reprezentował kontynent europejski na Międzynarodowym Festiwalu i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu.
Zespół 4-krotnie występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001).
13 maja 1985 r. w Edynburgu (Szkocja) Zespół spotkał się z gen. Stanisławem Maczkiem, dowódcą I Dywizji Pancernej walczącej o wyzwolenie Belgii i Holandii.
Do licznych sukcesów Zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO 1992 w Sewilli (Hiszpania), EXPO 2000 w Hanowerze (Niemcy), EUROGATE 2000 w Taipei (Tajwan), Holiday World 2001 w Pradze (Czechy). Zespół może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami za popularyzację polskiej kultury w kraju i poza jej granicami.
Obok działalności artystycznej towarzyszy Zespołowi stała aktywność społeczna. M. in. z inicjatywy Zespołu powstała polsko-holenderska Fundacja „Pod Wspólnym Dachem”, która niesie pomoc ludziom niepełnosprawnym – wybudowanie trzech Domów Opieki Społecznej w Kazimierzówce k. Lublina.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-29

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top