Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: , ,
Adres: 33-300 Nowy Sącz, Polska
Lata działalności: od 1963
Kontakt: 18 443 89 59 wew.20 http://mok.nowysacz.pl/zespoly/zespol-regionalny-sadeczanie/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 80

O zespole

Został założony w 1963 roku przez wybitnego znawcę folkloru Lachów sądeckich, choreografa i “przyjaciela wszystkich ludzi”, panią Lidię Michalikową, przy pomocy ówczesnego dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu Leona Barbackiego i instruktora tej placówki Tadeusza Moskala.
Na przestrzeni 50 lat – oprócz programów okolicznościowych – pojawiają się ocalone od zapomnienia dawne obyczaje i obrazki z życia codziennego. Można tu wymienić: “Wesele lachowskie”, “Idą chłopcy Sądeczanie”, “Kumoszki”, “Słynie od Sząca piosnecka”, “Ni ma jak muzyka” czy słynne “Kiszenie kapusty”, “Wiecha”, “Hej kolęda, kolęda”. Kilka ostatnich lat pracy zespołu zaowocowało prezentacją wybranych polskich tańców narodowych na scenach krajowych i zagranicznych.
Piękno stroju, żywiołowość i swoboda interpretacji u wykonawców, przy dużej rozpiętości wiekowej, pozwala w sposób artystycznie opracowany pokazać folklor Lachów sądeckich.
Pełne ekspresji i barwne programy „Sądeczan” przyciągały zawsze liczną widownię tak w kraju, jak i za granicą, a tych wyjazdów Zespół ma na swoim koncie sporo. Bułgaria, Niemcy, Rumunia, Węgry, Włochy, Francja, Hiszpania, Jugosławia, Czechy, Słowacja, Łotwa, Szwajcaria – to kraje, gdzie “Sądeczanie” wielokrotnie gościli, zawsze wzbudzając zainteresowanie fachowców i zachwyt publiczności oraz zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach

Zespół Regionalny “Sądeczanie” od 2003 r. Zespół działa pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Odznaczenia:
– Medal “Gloria Artis – Zasłużony Kulturze” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za popularyzację sądeckiej kultury regionalnej
– Tarcza Herbowa – Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza.

Ważniejsze festiwale i konkursy krajowe:
– Złote Skrzydło Ikara na Jarmarku Folklorystycznym w Mielcu, “Brązowa, Srebrna i Złota Ciupaga” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, “Złote Serce Żywieckie” na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, “Podkóweczka” podczas Karpackiej Biesiady Ludowej w Nowym Sączu, Nagroda Główna – “Łowicki Pasiak” w Łowiczu, I miejsce na festiwalu “Interfolk” w Kołobrzegu, I miejsce na festiwalu “Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju., I miejsce na festiwalu “GODEL 2007” w Puławach, Grand Prix w Polanicy Zdroju.

Wyjazdy zagraniczne:
Bułgaria, Niemcy, Rumunia, Węgry, Włochy, Francja, Hiszpania, Jugosławia, Czechy, Słowacja, Rosja, Austria, Łotwa, Turcja, Szwajcaria, Dania.

Repertuar Zespołu:
– tańce Lachów Sądeckich,
– tańce Górali Podhalańskich,
– polonez,
– krakowiak,
– mazur szlachecki,
– oberek z kujawiakiem,
– wiązanka pieśni i tańców ukraińskich,
– obyczaje i obrazki z życia codziennego, między innymi: “Wesele lachowskie”, “Kiszenie kapusty”, “Wiecha”, “Hej kolęda, kolęda”.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top