Dane statystyczne
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
H2K 4A2 Montreal, Kanada Adres:
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 514-524-6368
O zespole
Prezes: Waldemar Marchel
Dyrektor Artystyczny: Ryszard Schmidt
Polski Zespół Tańca Podhale rozpoczął swą działalność w 1965 roku przy Związku Weteranów Polskich w Montrealu z inicjatywy śp. Wiktorii Janiak jako Koło Tańczącaj Młodzieży. Grupa ta nieco pózniej przyjęła nazwę Podhale.
W kronice znajdują się informacje o działalności zespołu z tamtego okresu, oraz współpracy z Panią Zofią Boniecką, Panem Jerzym Różyckim, Panią Ireną Avila-Bierzuńską. Zespół posiadał chór, małą orkiestrę, brał udział w uroczystościach polonijnych, między innymi występował na Światowej Wystawie Expo 67.
W roku 1972 wziął udział w drugim Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Artystycznych w Polsce w Rzeszowie, rozpoczynając nowy etap swej działalności.
Kontakty i konfrontacje artystyczne przyczyniły się do tego, że kierownictwo zespołu podjeło się sprowadziċ z Poslki i zaangażowac do pracy choreografa o pełnych kwalifikacjach zawodowych.
Był to pierwszy bez precedensu przypadek w działaności zespołów polonijnych na terenie Ameryki Północnej. Poczynione w tym kierunku starania z kompetentnymi władzami Polski i Kanady pozwoliły na przyjazd do Montrealu w 1973 roku Pani Leokadii Magdziarz, choreografa i kierownika artystycznego Zespołu Tańca Ludowego Bandoska z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
W tym samym czasie patronat nad zespołem przyjmuje Towarzystwo Bratniej Pomocy w Montrealu, udzielając nie tylko locum, serdeczność i okazana życzliwość pozwala na rozwinięcie pełnej działalności. Podhale powieksza się osobowo, grupa taneczna Syrenka łączy się z nim tworząc przez pewien czas zespół Podhale-Syrenka.
Rozpoczął się okres systematycznej pracy artystycznej w kierunku przygotowania zespołu do prezentowania pełnospektaklowych programów tanecznych w połączeniu ze słowem, piosenką z towarzyszeniem kapeli, w oprawie scenografi, przy użyciu wiernych kopi kostiumów. Przygotowane programy w latach 1973-1990 zawierały szeroki wachlarz tańców narodowych polskich i regionalnych, prezentowane buły na turnee w ośrodkach kulturalnych prowincji Quebec, Ontario, USA, Polsce. Nie sposób wyliczyċ wszystkych występów, które wzbogacają o nowe doswiadczenia i przyjaznie które trwają. Zawsze poszerzją wiedzę o kraju swoich przodków i jego kulturze, nawiązują się kontakty z grupami etnicznymi innych narodowości.
Podhalanie siedmiokrotnie brali udział w Światowych Festiwalach Zespołów Polonijnych w Rzeszowie w Polsce / 1972,1974, 1980, 1983, 1989, 1993, 1996/
-w festiwalach organizowanych przez folk canada : Drummondville, Chicoutimi, Ottawa, Lachine;
-w festiwalach organizowanych w USA : Nowy York, Boston, Philadelphia, Chicago, San Francisco, Baltimore, Milwaukee;
-występy w środowiskach polonijnych w Anglii – Londyn;
-dwukrotny pobyt na Florydzie : Miami, Disney World Orlando;
-udział w teletonach telewizyjnych na cele dobroczynne / 1983, 1985, 1986/;
-nagranie jednogodzinnego programu Nous Polonais w sieci francuskiej telewizji Radio Canada /1984/;
-udział w filmie telewizyjnym Le Pollock / 1996/;
-udział w imprezach organizowanych przez miasto La Fête des Enfants de Montréal / 2001,2002, 2003, 2004/
Podhale jest wpółorganizatorem stowarzyszenia Polish Folk Dance Association Inc. obejmującym zespoły USA i Kanady.
Za swą działalność artystyczną, upowszechnienie i popularyzację folkloru polskiego w Kanadzie został odznaczony nagrodą im. Oskara Kolberga / 1977/ a także odznaką Zasłużony dla kultury polskiej / 1981/.
Podhale prowadzi różnego rodzaju działalność artystyczną :
-regularne spotkania z grupami etnicznymi;
-zajęcia praktyczne dla słuchaczy spotkań tanecznych różnych narodowości;
-utrzymuje kontakty z Museum of Fine Arts, The Organization for the Protection of Children’s Rights;
-prowadzi otwarte zajęcia taneczne;
-koncerty z zaprzyjaznionymi zespołami.
Tak na przykład w roku 1992 w ramach obchodów 125-lecia Kanady, oraz 350-cio lecia Montrealu, zespół był organizatorem VII-go Festiwalu Polonijnych Zespołów Artystycznych Ameryki Północnej. Uczestniczyło w nim ponad 250 tancerzy z 18-tu zespołów artystycznych USA i Kanady. Zaproszeni instruktorzy z Polski prowadzili warsztaty taneczne. Festiwal zamknął koncert galowy w Place-des-Arts.
Podhale posiada bogatą kostiumernię. Wiele eksponatów muzealnych stanowią jego majątek. Kostiumy z różnych regionów kraju pozwalają na poszerzenie repertuaru, podnoszą prezencję tańczących, oraz dostarczają wiele wrażen estetycznych.
W zespole jak w każdej grupie amatorskiej odnotowuje się płynność jej członków. W okresie prawie 40-to letniej działalności Podhala tanczyły w nim rodzenstwa, małżenstwa, rodzice, dzieci i młodzież. Najdłuższym stażem przynależności do zespołu może poszczycić się były tancerz i asystent Ryszard Schmidt obecny kierownik artystyczny i choreograf, który pełni te obowiązki od 1991 roku. Przyczynia się do kontynowania dobrego prezentowania programów i dba o dobre miano zespołu.
Zaplecze zespołu to Małe Podhale, które przygotowuje przyszłych tancerzy do grupy reprezentacyjnej.
Przy zespole rozwija swą działalność grupa pARTner prowadzona przez artystów plastyków Panią Krystynę Kowalską i Pana Andrzeja Kubata – w celu uwrażliwienia dzieci na piękno polskiej sztuki ludowej.
Podhale jest zespołem o profilu pracy nie dochodowym. Utrzymuje sie głównie z opłat członkowskich, donacji, liczy też na sponsorów i wszystkich tych którzy go wspomogą. Posiada numery rejestracyjne rządu prowincjalnego i federalnego.
Przynależność do zespołu dostarcza członkom wielu przeżyć i radości, umożliwia poznawanie oraz propagowanie tańca, śpiewu i muzyki – wartości sięgających do zródeł naszej kultury narodowej
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2019-03-26