Zespół Pieśni i Tańca “Ostrowiacy”

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: , ,
Adres: 37-550 Radymno, Polska
Lata działalności: od 1979
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych

O zespole

Zespół Pieśni i Tańca “Ostrowiacy” z Ostrowa powstał 17 czerwca 1979 z inicjatywy Franciszka Bloka.

Zespół bazował na miejscowych upodobaniach do muzykowania i tańców. Działało tutaj kilka rodzinnych kapel przygrywających na weselach i zabawach. Od 1962 do 1977 istniał tutaj amatorski teatr “Widmo”. Po jego rozwiązaniu tę pustkę zastąpił zespół “Ostrowiacy”.

ZPiT “Ostrowiacy” powstał dnia 17 czerwca 1979 roku z inicjatywy pana Franciszka Bloka. Ostrów, wieś położona niedaleko Radymna w województwie podkarpackim, znana jest ze swej pracowitości, zasobności i bogatych tradycji kulturowych i folklorystycznych. Położona we wschodniej Małopolsce zawsze przyciągała uwagę bogatymi i różnorodnymi formami dziedzictwa kultury ludowej, która na tych terenach została ukształtowana w wyniku oddziaływania określonych warunków geograficznych, przyrodniczych, osadniczych i historycznych.

Pierwszy koncert ZPiT “Ostrowiacy” odbył się dnia 17 listopada 1979 r. Przetarcie szlaków na zagraniczne estrady “Ostrowiacy” zawdzięczają Światowemu Festiwalowi Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w 1983 r., kiedy to gościli w rodzinnym Ostrowie zespół folklorystyczny z Courcelles les Lens z Francji.

W latach późniejszych “Ostrowiacy” wielokrotnie występowali poza granicami kraju w wielu miastach Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Włoch, prezentując tamtejszej publiczności bogaty folklor polski. Miarą sukcesów zespołu są liczne nagrania radiowe i telewizyjne, w których prezentował melodie i przyśpiewki ostrowieckie, przeworskie, rzeszowskie i wiele, wiele innych. Zespół prezentuje żywe na wsi tradycje muzyczno-taneczne. W swoim repertuarze przedstawia główne tańce i przyśpiewki z okolic Przeworska, Rzeszowa, tańce Lasowiaków z terenów położonych w widłach Wisły i Sanu, Pogórzan z okolic Gorlic, Jasła, Krosna, z rodzinnego Ostrowa, krakowskie, lubelskie, łowickie, sądeckie, tańce narodowe i inne. W zespole popularne są różne odmiany polek, oberki, walce. Tańczy się też krakowiaka, mazura, poloneza i wiele innych. Z tego bogatego zestawu wyróżniają się tańce z regionu rzeszowskiego. Cechuje je żywiołowość, dynamika, szybkie tempo, a szczególnie swoboda i elegancja ruchu.

Zespół w czasie swojej 30-letniej działalności koncertował około 600 razy, zarówno w kraju jak i poza jego granicami, m.in. w Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Włoch. W ciągu roku zawsze dawał od dwudziestu do trzydziestu koncertów.

Atutem “Ostrowiaków” jest również duże bogactwo strojów. Kostiumy, w których występują, wiernie dokumentują wzory etnograficzne i historyczne. Harmonijnie współgrają z prezentowanym na scenie folklorem muzyczno-tanecznym. Przed oczami widzów mienią się rozmaitymi barwami kostiumy przeworskie, rzeszowskie, gorlickie, jasielskie, krośnieńskie, lachów sądeckich, krakowskie, lubelskie, łowickie. Pięknie prezentuje się też zespół w strojach historycznych z okresu księstwa warszawskiego i szlacheckich kontuszach Dotychczasowe sukcesy estradowe zawdzięczają “Ostrowiacy” nie tylko swoim talentom i pracowitości członków zespołu, zaangażowaniu jego kierownictwa, ale także opiekunom artystycznym. Współautorami sukcesów estradowych zespołu są znani choreografowie: Alicja Haszczak, Irena Kik, Anatol Kocyłowski, Janusz Litko, Bożena Niżańska, Michalina Wojtas, którzy dla potrzeb “Ostrowiaków” opracowali układy taneczne z wielu regionów Polski. Kierownikiem kapeli jest Andrzej Rusinowski. Kierownikiem Artystycznym Zespołu jest Jan Grabski. Grupę taneczną prowadzi Elżbieta Marosz.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2019-09-16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top