Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: , ,
Adres: 32-031 Mogilany, Polska
Lata działalności: od 1984
Kontakt: http://www.gok.mogilany.pl/de/folklor/zespol-regionalny-mogilanie.html
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych

O zespole

Zespół powstał w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach w 1984 roku. Od początku swojego istnienia Zespół pielęgnuje folklor muzyczny i taneczny z okolic Mogilan. Stara się w sposób jak najwierniejszy pokazywać na scenie obrzędy i zwyczaje wsi podkrakowskiej. Wśród etnografów i specjalistów oceniających dokonania zespołów folklorystycznych “Mogilanie” uchodzą za grupę wyjątkowo skrupulatnie dbającą o prawdę etnograficzną przekazu scenicznego. Stroje, które Zespół posiada, zostały wykonane po konsultacjach z ekspertami Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a materiały Źródłowe, stanowiące bazę do programów Zespołu, pochodzą z archiwum krakowskiego Muzeum Etnograficznego i wywiadów terenowych, zebranych między innymi przez członków Zespołu.

Na program zespołu składają się widowiska pokazujące zwyczaje i obrzędy wsi podkrakowskiej – w szczególności Mogilan i najbliższej okolicy (“Wesele Mogilańskie”, “Dożynki”, “Comber Babski”, “Zabawa w Karczmie”, programy związane z okresem Bożego Narodzenia oraz programy patriotyczne związane ze świętem 11 Listopada – Dniem Odzyskania Niepodległości). Autorką wszystkich widowisk jest Pani Janina Kalicińska, kierownikiem artystycznym i choreografem pan Marek Harbaczewski. Aktualny skład kapeli odzwierciedla tradycyjny zestaw instrumentów dawnej muzyki krakowskiej (heligonka, skrzypce, klarnet, trąbka, basy trzystrunowe).

Wyjątkowa dbałość o szczegóły i charakter prezentacji oraz stała współpraca ze specjalistami w dziedzinie folkloru owocuje programami, o których nigdy nie można powiedzieć, że są sztampowe i mało ciekawe. O poziomie artystycznym Zespołu może świadczyć odbiór występów przez publiczność oraz nagrody przyznane “Mogilanom” przez jurorów i komisje artystyczne na licznych festiwalach i przeglądach. W 1999 roku Zespół Regionalny “Mogilanie” został przyjęty w poczet członków Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), a w 2010 roku w uznaniu zasług dla kultury ludowej zespołowi została przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagroda im. Oskara Kolberga. Największym wydarzeniem w ponad 25-letniej historii Zespołu był występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top