Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli, dzieci, młodzież, studenci
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
SL1 3XH Slough, UK Adres:
Lata działalności: od 1972
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków:
O zespole
Zespół folklorystyczny ‘Młody Las’ już od 39 lat wzbogaca wszelkie różnorakie obchody zarówno kościelne, parafialne jak i narodowe w parafii polskiej w Slough. Większość zespołu stanowi trzecie pokolenie Polaków urodzonych w Anglii. Jak to się stało, że nasza młodzież nadal cieszy się swą Polskością przeż taniec i śpiew stara się przekazać innym narodowościom nasze wspaniałe Polskie tradycje?
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy sięgnąć do czasów powojennej emigracji, kiedy to po zesłaniu na Syberię Polscy żolnierze, ich rodziny oraz ludność cywilna byli przewożeni do Persji, pozniej Indii, Afryki a na końcu na wyspy brytyjskie. Mieszkając w trudnych warunkach, w tak zwanych barakach w Bowerwood, Hodgemoor i Iver, ludność Polska zaczeła jednoczyć się tworząc różne organizacje patriotyczne jak SPK (Stowarzyszenie Polskich Kombatantów), Klub Polski (obecnie Stowarzyszenie Polskie) i PMS (Polska Macierz Szkolna), ktore miały na celu między innymi przekazanie wartości narodowych młodym pokoleniom, wpojenia wielkiej wagi słów Bóg, Honor, Ojczyzna oraz w pomocy zachowaniu korzeni polskich. Mimo niedostatku, matki szyły córkom pieknie haftowane gorsety, kupowały kolorowe kokardki, pletły wianki z papierowych kwiatów, szyły barwne spodnice, po to, aby wyglądały one i czuły sie jak prawdziwe Krakowianki. Natomiast dumni chłopcy z pawim piórkiem w czapce i pasem z brzękadłami, spiewali ‘Krakowiaczek jeden, miał koników siedem’, podskakując holóbcem z jednej strony na drugą!
Tak tez w roku 1950 powstał zespół taneczny Lokalnego Polskiego Koła Młodzieżowego zwany ‘Narocz’. Mieli oni swoje próby w sali Klubu Polskiego przy Baylis House. Wkrótce w 1958 dołączył do nich zespół taneczny dla młodszych dzieci, który był zaczątkiem ‘Młodego Lasu’. Obie grupy rozwijały się wspaniale, a poziom tańca rósł z roku na rok. W 1968 r. nazwano ten najmłodszy zespół ‘Zespół Taneczny Koła Młodych w Slough’, ktorego opiekunami byli śp. Mieczyslaw Wilk oraz pan Zbigniew Bartus. Nauczycielem tańca, był śp. Stanisław Sawicki, były tancerz ‘Narocz’ i różnych innych zespołów tanecznych w Londynie. Pan Sawicki poświęcił cale swoje zycie dla tanca. Zbudował on w swoim małym pokoiku warsztat tkacki i szył piekne stroje lubelskie, które do dziś są używane.
W 1971 zespół liczył ponad 20 tancerzy, przyjeżdzających na próby nawet z Londynu i High Wycombe. Jednak po letnim występie w Denham duża część młodzieży wyjechała na studia, więc zespół przestał istnieć. Jednak przy wielkich staraniach wspaniałych ludzi w 1972 roku, Młody Las przejął inicjatywę i rok później zatańczył na pierwszych Dożynkach Parafialnych w Community Centre.
Zespoły te występowały na wielu uroczystościach angielskich, mając na celu uświadomienie innym narodowościom, że nawet te młode pokolenia Polaków, urodzonych na obcej ziemi, nigdy nie zapomną swych korzeni oraz niesprawiedliwości wyrządzonej ich rodzicom oraz dziadkom podczas wojny i wygnania. Przez taniec i kultywowanie dawnych obyczajów pokazywali swą miłość do Ojczyzny, dla większości z nich znanej tylko z opowiadań.
Młody Las był sciśle związany z parafią polską w Slough, więc gdy parafia zdecydowała się na kupno placu pod budowe kościoła i ośrodka, tancerze brali czynny udział w imprezach dochodowych, organizując stoiska bazarowe, zbierając gazety oraz papier komputerowy na sprzedarz, itd.
Od roku 1984 Młody Las prowadzi swoje próby w Sali przy kościele. Obecnie kierownictwem artystycznym zajmuje się młody pan Milo Baumgart, ktory obja zespol w 2010r. Nie można byłoby nie wspomnieć o panu Zbyszku Bartus, ktory od 40 lat opiekuje się młodzieża tańczącą w zespołach ludowych. W 2001 roku Burmistrz Miasta Slough wręczył puchar panu Zbyszkowi za ‘Best Individual Artist Contribiution to Arts in Slough’.
W bazie od: 2011-11-04 | Ostatnia modyfikacja: 2019-03-26