Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe:
Sekcje: , ,
Adres: 16-315 Lipsk, Polska
Lata działalności: od 1973
Kontakt: 87 642 35 86 http://kultura.lipsk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=141&Itemid=100
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych

O zespole

Informacja o Zespole Regionalnym „Lipsk”

Od kwietnia 1973 r. datuje się powstanie Zespołu Regionalnego „Lipsk” z Lipska nad Biebrzą (woj. podlaskie). Zespół jest członkiem zbiorowym STL od lutego 1996 r. i od lat kultywuje tradycje swego subregionu: pogranicza polsko-czarnoruskiego.
Zespół Regionalny „Lipsk” jest zespołem śpiewaczym i obrzędowym. Posiada w swoim repertuarze autentyczne pieśni regionalne: wielkanocne, bożonarodzeniowe (pastorałki), weselne, żniwne, postne, sieroce, pogrzebowe, wojackie, prymackie, kołysanki itd. Najważniejszą nagrodą zdobytą przez zespół jest „Baszta” (nagroda Grand Prix) w kategorii zespołów śpiewaczych zdobyta na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1994 r. (wcześniej, w roku 1983 na XVII Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą, za prezentację obrzędów weselnych i wielkanocnych, zespół otrzymał I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych). W listopadzie 1985 r. zespół wziął udział w I Krajowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW w Kielcach, gdzie zdobył I miejsce, sukces ten powtórzył jeszcze raz w roku 1995.
W maju 1986 r. zespół „Lipsk” otrzymał weryfikacje Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych w Ciechocinku, w lipcu zaś tego roku zdobył nagrodę na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Wsi Polskiej w Przytocznej (woj. gorzowskie). Rok 1988 przyniósł zespołowi prestiżowe występy w Warszawie, Rzeszowie, w Druskiennikach i Kajszedorys na Litwie a także w Skidlu na Białorusi. W kwietniu 1989 r. zespół prezentował obrzęd wielkanocny „Wałakonniki” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
W trakcie swojej działalności zespół wystawiał dawne „Wesele lipskie”, „Wieczoryny”, widowiska obrzędowe okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy – „Wałakonniki”, „Herody”, „Maskarada Noworoczna”, „Dzień Wigilii”.
W 1993 r. zespół prezentował w Tarnogrodzie na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, swój autorski spektakl „Wieczór panieński” obrazujący tradycje weselne na styku kultur. Spektakl ów został sfilmowany w lokalnych plenerach (pod tym samym tytułem), w roku 1995, w reżyserii Aleksandry Domańskiej dla II programu TVP.
Ponownie zespół „Lipsk” pojawił się na scenie w Stoczku Łukowskim i Tarnogrodzie w roku 2000 prezentując tam widowisko „Maskarada noworoczna”. W grudniu 2001 r. zespół wystawił widowisko „Dzień Wigilii” na scenie Teatru Małego w Warszawie, zaś w XII 2002 r. w warszawskim Teatrze „Studio” przedstawił program „Zapusty”. W roku 2003 zespół występował w Warszawie na targach agroturystycznych i na imprezie organizowanej przez TVP z okazji podpisania Traktatu Akcesyjnego „Z Aten do Aten” w dn. 16.04.2003 r. Z okazji jubileuszu 30-lecia zespół wydał własny śpiewnik pod nazwą „Pieśni znad Biebrzy” oraz nagrał płytę CD zawierającą 23 pieśni miłosne i weselne zatytułowaną „Kto kochania nie zna”. Nagrania dokonano 8 i 9 listopada 2002 r. w studio nagrań Polskiego Radia pr. II w Radiowym Centrum Kultury Ludowej w Warszawie. W czerwcu 2004 r. zespół zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą za pieśń żniwną i pieśni weselne.
W maju 2004 r. zespół dokonał nagrania 2 pieśni na płytę Kapeli ze Wsi Warszawa, która ukazała się w lipcu tego samego roku. W listopadzie tegoż roku odbył się koncert promujący płytę w sali koncertowej im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (w siedzibie PR). W październiku tego roku zespół występował w Warszawie w czasie imprezy promującej gminy podlaskie w stolicy, na placu przy Zamku Królewskim.
W 2005 r. najważniejszym osiągnięciem zespołu było zdobycie II miejsca w IV Europejskim Nadbużańskim Festiwalu Folkloru w Sokołowie Podlaskim.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top