Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli, dzieci, młodzież, studenci
Sekcje: obrzędy, śpiew, taniec
43-474 Koniaków, Polska Adres:
Lata działalności: od 1952
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych 512-070-895
O zespole
Zespół Regionalny “Koniaków” i “Mały Koniaków” prezentuje autentyczną muzykę, taniec i śpiew górali Beskidu Śląskiego, odtwarza zwyczaje i obrzędy jak wesele góralskie, szkubaczki, oczepiny, mikołaje. Wykonuje tradycyjne tańce: łowiynziok, kołomajki, piłki, rejny, zbójnickie charakterystyczne dla tegoż regionu. Siedziba zespołu mieści się w Koniakowie ,najwyżej położonej wsi w Polsce u podnórza góry Ochodzitej, słynącej w całym świecie z wyrobów koronczarskich.
W 1996 roku “Koniaków” założył Stowarzyszenie Beskidzkiego Folkloru Muzyki Tańca i Śpiewu pod Ochodzitą. Dla zespołu przygrywały znane postacie muzykantów beskidzkich: Michał Sikora – gajdosz, Jan Kawulok, Zuzanna Kawulok, Jan Matuszny oraz Kapela “Wałasi”.
Zespół został odznaczony Najwyższą Nagrodą za Całokształt Twórczości w Dziedzinie Kultury im. Oskara Kolberga w 1992 roku, jak i prowadzący zespół i kapele występujące razem z zespołem.
Za swoje osiągnięcia zdobywa wiele nagród i wyróżnień: Zasłużony dla “Cepelii”, dla “Województwa Śląskiego”, dla “Województwa Bielskiego”, “Złote, Srebrne i Brązowe Serce Żywieckie”, dwie Srebrne i jedną Brązową Ciupagę, “Złoty Smok”, “Grand Prix” na Festiwalu we Włoszech, Francji, Austrii, w Płocku, w Koszalinie, w Gdyni i w Strakonicach. Ponadto w 2012r. został oznaczony nagrodą “Gloria Artist”.
Od 20 lat jest organizatorem największego Międzynarodowego Balu Góralskiego w Polsce, który skupia miłośników folkloru, muzyki i tańca. Bierze udział w licznych festiwalach, przeglądach i występach w kraju i za granicą. Jest również organizatorem warsztatów tańca ludowego, wesela góralskiego, napadów zbójnickich.
W bazie od: 2015-02-24 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-28