Dane statystyczne
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
34-350 Węgierska Górka, Polska Adres:
Lata działalności: od 2002
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 033-864-21-87
O zespole
Pierwszym działaniem Stowarzyszenia było powołanie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca “GRONICKI” z Cięciny. Działanie to spotkało się z dużą aprobatą i pomocą ze strony rodziców, dyrekcji i nauczycieli miejscowej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, radnych, Rady Sołeckiej, sołtysa, Urzędu Gminy i Ośrodka Promocji Gminy. Kierownikiem zespołu jest Małgorzata Jopek-Bizoń, a kierownictwo artystyczne spełniają z wielką pasją Regina i Grzegorz Kupczak. Ćwiczenia i próby prowadzone są w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Cięcinie. Część Strojów dla dzieci i młodzieży została wykonana i darowana przez rodziców i sympatyków zespołu, a część została zakupiona przez Stowarzyszenie. Dużej pomocy udzieliły również członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
Nabór do zespołu, zorganizowany przez Małgorzatę Jopek-Bizoń, odbył się w październiku 2002 roku. Na spotkanie przybyło ponad 60 dzieci. Mimo krótkiego okresu istnienia, zespół uzyskał dużą sympatię i uznanie ze strony miejscowego społeczeństwa, które podziwiało jego występy na wielu uroczystościach i organizowanych imprezach. Wielkim i sympatycznym przeżyciem były występy zespołu w kościołach Św. Katarzyny i Przemienienia Pańskiego z koncertami kolęd i pastorałek. W bieżącym roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “GRONOCKI” z Cięciny występował również w wielu imprezach wyjazdowych, gdzie również uzyskał sympatie i uznanie. Podczas XVII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle zespół otrzymał II nagrodę. Ponadto w 2003 i 2004 roku Zespół brał udział w wielu lokalnych i regionalnych imprezach takich jak: koncerty kolęd i pastorałek Cięcina 2003/2004; 11 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Węgierska Górka 2003; Hołdymas Gazdowski Cisiec 2003; Boże Narodzenie po Beskidzku” Żywiec 2003; “Dzień Seniora” Cięcina 2003; “Posiada gawędziarska” Przybędza 2004; “Najlepszy sołtys Żywiecczyzny” Cięcina 2004; Jubileusz Straży Pożarnej Swinna 2004. Oprócz występów na szczeblu lokalnym i regionalnym Zespół “GRONICKF z Cięciny może również pochwalić się występami o charakterze międzynarodowym. I tak w marcu 2004 roku zespół przebywał i reprezentował Gminę Węgierska Górka na Węgrzech /Pakozd/; w czerwcu z kolei zespół ze swoimi występami prezentował się w Czechach /Strażnica/ na 59 Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym organizowanym przez Międzynarodową Radę Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej; a w sierpniu Zespół “Gronicki” wraz z jego kapelą można było podziwiać na imprezie w Żywcu – 41 Tydzień Kultury Beskidzkiej, gdzie Kapela “GRONICKI” zdobyła III miejsce/brązowe serce/.
Zespół składa się z dwóch grup wiekowych i kapeli.
Ambicją Stowarzyszenia Miłośników Małej Ojczyzny “Cięcina” w Cięcinie, które spełnia patronat nad Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca “Gronicki”, jest dalszy rozwój tego zespołu, aby wzbogacał tradycje i upiększał nasze życie. Ze swej strony pragnę podziękować wszystkim członkom Stowarzyszenia, dzieciom i ich rodzicom, oraz sympatykom za dotychczasową pracę, pomoc i zaangażowanie społeczne, oraz życzę dalszej owocnej współpracy przy realizacji zamierzonego celu. Niech uśmiech dzieci i aplauz społeczeństwa stanowią siłę do dalszego działania.
Od stycznia 2006r. pracą Stowarzyszenia Miłośników Małej Ojczyzny Cięcina w Cięcinie oraz Zespołu “Gronicki” kieruje Małgorzata Biegun i Maria Jopek. Kierownictwo artystyczne objął Stanisław Piwowarczyk, a kapelą w składzie: skrzypce prym, heligonka, kontrabas kieruje Maciej Marszałek.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2011-10-07