Dane statystyczne
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
43-300 Bielsko-Biała, Polska Adres:
Lata działalności: od 1983
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 033-818-41-48
O zespole
Pierwotnie grupa działała pod nazwą Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca Holajnicy. Powstała w 1983 roku. Założycielami byli Janusz Kobza i Antoni Siedlaczek. Skład stanowili uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, średnich i studenci z Bielska-Białej. Miejscem pracy było Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3. Placówka prowadzona była i finansowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Obecnie działają pod nazwą Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Dudoski, a ich miejscem pracy jest Dom Kultury w Wapienicy. Kierownictwo nie uległo zmianie, ale zmienił się skład.
Repertuar artystyczny to pieśni i tańce górali śląskich i żywieckich z uwzględnieniem tańców popisowych – chłopięcych i dziewczęcych (hajduk, fragmenty bonu). Zespół wykonuje również taniec zbójnicki ze Skalnego Podhala oraz krakowiaki.
Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. brał udział w festiwalach folklorystycznych w na Słowacji, w Czechach, Serbii, Niemczech, Belgii, Francji, Hiszpanii. W kraju uczestniczył w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Festiwalu Folklorystycznym w Baranowie Sandomierskim, w Gryfiadzie – festiwalu laureatów ogólnokrajowych przeglądów zespołów artystycznych w Szczecinie, w Międzynarodowym Festiwalu Polskie Lato we Włodawie. Corocznie prezentuje się na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim). Za działalność artystyczną Dudoski uzyskały wiele dyplomów i listów pochwalnych. Najważniejsze z nich to Dyplom Ministra Oświaty, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki, Dyplom Wojewody Bielskiego, prezydentów Krakowa, Tychów, Bielska-Białej, Częstochowy.
Zespół posiada kapelę, w której w skład wchodzą: Janusz Kobza – skrzypce prym I, dudy, trombity, akordeon, klarnet; Ludwik Kubera – skrzypce prym II, akordeon; Sebastian Bierski – skrzypce sekund; Stanisław Pietrusa – basetla; Maja Dziedzic – basetla; Maria Jakubaszek – wakat.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2011-10-07