Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież, przedszkolaki
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
78-500 Drawsko Pomorskie, Polska Adres:
Lata działalności: od 1975
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 94 36 322 30
O zespole
Innym tradycyjnym rodzajem tańca jest taniec ludowy, którego warsztat w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim ma dość bogatą tradycję ponieważ już w 1975 roku, powstała grupa tańca ludowego „Diabaz” i nazwa tej formacji przetrwała do tej pory. Obecnie do ośrodka na zajęcia przychodzą dzieci w wieku 5-6 lat, około 26 osób oraz młodzież, która stanowi trzon zespołu „Diabaz”. Najtrudniejszym zadaniem dla instruktora jest utrzymanie wysokiego poziomu wykonywanych tańców rok rocznie, a to ze względu na częste zmiany personalne w zespole ponieważ młodzież najlepiej przygotowana merytorycznie i fizycznie wyjeżdża na studia i cały proces nauki zostaje zaburzony.
Na zajęciach sztuk powinno się kształcić u młodzieży twórczą postawę, wspierać dzieci w działaniach artystycznych tak aby zapoznały się z procesem tworzenia. Przekazywanie wiadomości z historii sztuki i muzyki ma na celu uświadomienie wielkiego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego. Poprzez pieśni i tańce ludowe dzieci poznają gwarę ludową różnych regionów, obyczaje i tradycje. Na zajęciach z tańca jest to naturalnie cząstkowy proces ponieważ nigdy nie ma zbyt wiele czasu na to aby przeprowadzić taki warsztat merytoryczny i tylko dzięki warsztatom zewnętrznym młodzież wzbogaca swoją wiedzę.
Zespół zajmuje się na ogół dobrze znanymi tańcami narodowymi takimi jak polonez, mazur, krakowiak czy kujawiak, ale nie tylko ostatnio, dzięki warsztatom z panem Markiem Czarnowskim, specjalistą ds. folkloru przygotowuje scenariusz widowiska obrzędowego Wesele według tradycji kaszubskiej. Na potrzeby tego widowiska powstaje kapela ludowa, która będzie przygrywać do tańca jak i do partii śpiewanych wykonywanych przez tancerzy.
Tańce ludowe w przeciwieństwie do tańców narodowych reprezentują tańce i muzykę taneczną ściśle związaną ze środowiskiem w którym powstały, z jego zwyczajami, wierzeniami i rozrywkami. Nazwy tańców ludowych nie są nazwami gatunkowymi, wskazującymi na wymienione trzy aspekty: pochodzenie etniczne, cechy taneczne i cechy muzyczne. Nazwy tańców ludowych a także tańce środowiska szlacheckiego, które je jako pierwsze przyjęło np: chodzenie( pieszy, chodzony ) bieganie ( goniony, przebiegany ) skakanie itp. Dużą grupę tańców stanowią tańce – zabawy naśladujące zwierzęta lub pracę różnych zawodów. Stąd też ich nazwy: żabka, zajączek, niedźwiedź, żuraw itp. Wiele nazw powstało od śpiewanego tekstu, prawie wszystkie tańce wiejskie były lub są pieśniami tanecznymi.
Instruktor Jolanta Parol: „Chcieliśmy sięgnąć głębiej do tradycji, poznać zwyczaje, zachowania związane z konkretnym regionem. Tańce narodowe nie dają takiej możliwości, dopiero przyjrzenie się pewnemu regionowi i to najlepiej pod okiem fachowca, pozwala zajrzeć niemalże w domowe pielesze ludzi żyjących przynajmniej sto i więcej lat temu, taka rekonstrukcja jest jak przygoda, jak podróż w czasie. Na początku było nam trudno dokonać wyboru regionu, jeżeli ktoś mieszka na „ziemiach odzyskanych” bez własnych tradycji, to na pewno spotkał się z takim dylematem. No i traf chciał, że trafiłam na pana Marka, który zaproponował Kaszuby, a ja z chęcią na to przystałam. W ten sposób powstał cykl warsztatów, które niedługo zwieńczy widowisko obrzędowe oparte na tradycji kaszubskiej.”
W bazie od: 2011-10-15 | Ostatnia modyfikacja: 2011-10-15
W tym roku powstał strój, haft, tańce i pieśni drawskie połączone w Suitę Drawską. Premierę suita miała 11.11.2019r w trakcie koncertu “Nasza Mała Ojczyzna”, który zamykał cykl wydarzeń z projektu “Regiony Niepodległej. Drawskie spotkania z folklorem” realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Artystyczne Diabaz i Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska Meander w ramach dotacji z FIO na lata 2018-2019