Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: , , , ,
Sekcje: ,
Adres: 96-214 Cielądz, Polska
Lata działalności: od 2008
Kontakt: http://www.cieladz.wix.com/cymbarka
Portale społecznościowe:
Liczba członków:

O zespole

Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne „Cymbarka” powstało w 2008 r. na bazie istniejącego zespołu ludowego. Grupa zapaleńców głównie miłośników muzykowania, historii i kultury ludowej stworzyła organizację, która w zamyśle organizatorów nie tylko miała promować Gminę Cielądz, ale również miała wyjść do ludzi z ofertą godnego spędzania wolnego czasu.

Za patronkę wybrano księżniczkę mazowiecką „Cymbarkę”, która swoje dzieciństwo i młodość spędzała z matką Aleksandrą na zamku w Rawie, często bawiąc w nie istniejącej już Starej Wsi nieopodal Cielądza. Dziś po paru latach działalności można powiedzieć, że pomysł utworzenia takiej organizacji był trafiony.

O dziwo do Cymbarki należy i bierze czynny udział  w zajęciach ogromna rzesza młodzieży i dzieci. W zamyśle członków założycieli było stworzenie rodzinnej atmosfery w organizacji. Drzwi stowarzyszenia stoją otworem dla tych wszystkich, którzy chcą przyjść posłuchać prób zespołu ludowego, czy też prób zespołu młodzieżowego MaWiKaRo preferującego muzykę pop-rock. Tutaj można wypić kawę, pograć w bilarda, piłkarzyki, można usiąść przy komputerze i przygotować się na kolejny wyjazd na festiwal.

Cymbarka jest laureatem festiwali. W 2010 zespół ludowy występując na festiwalu w Kwidzyniu zdobył jedna z głównych nagród. Sensacją na tym festiwalu, wielokrotnie podkreślaną przez jury i organizatorów był występ tak dużej grupy młodzieży i dzieci w naszym zespole. W 2011 Cymbarka wyjechała na festiwal chleba do Mińska Mazowieckiego. Tam nasi członkowie zostali laureatami w trzech konkurencjach, solista, zespół i stół chlebowy. Trzeba przyznać, że „młodzież w działaniu” wykazała się niebywałymi talentami organizacyjnymi przy organizacji i prezentacji naszego stoiska na tym festiwalu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy w stowarzyszeniu jest duża grupa młodych ludzi, mają swój młodzieżowy zarząd, który organizuje prezentacje, warsztaty, występy. W 2010 r. młodzieżowy zarząd odpowiedzialny był za grant unijny „Młodzież w działaniu” i to właśnie od nazwy tego grantu przyjęło się mówić o naszej młodzieży, że to jest młodzież w działaniu. W 2011 r. Koło Gospodyń Wiejskich wystawiało nasze produkty regionalne w manufakturze łódzkiej. KGW wspólnie z zespołem ludowym Cymbarka budziło zainteresowanie łódzkich mediów. TVP Łódź nagrała program o naszym stoisku, który ukazał się w wiadomościach lokalnych. Stowarzyszenie jest organizatorem i współorganizatorem wielu imprez, wyjazdów integracyjno – poznawczych, wyjazdów szkoleniowych, byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą, Krakowie, Częstochowie, Ciechocinku, Toruniu, Kwidzyniu, Warszawie, Mińsku Mazowieckim, Łodzi, Tarnowskich Górach i w wielu innych miejscowościach na terenie naszego kraju. Koło historyczne istniejące w stowarzyszeniu gromadzi materiały, organizuje wystawy promujące historię Cielądza, Gminy Cielądz oraz historię Ziemi Rawskiej.

Jesienią 2011 r. Cymbarka była współorganizatorem imprezy „Jesienne Muzykowanie w Mroczkowicach”. Na tej imprezie stowarzyszenie było odpowiedzialne za nagłośnienie, organizację wystawy „Historia i Teraźniejszość”, występowały też trzy nasze zespoły, Zespół Ludowy „Cymbarka”, zespół młodzieżowy „MaWiKaRo”, oraz zespół dziecięcy „Wesoła Ferajna”. W 2009 r. podjęliśmy się organizacji imprezy plenerowej „Piknik Rodzinny w Cielądzu”. Było to duże wyzwanie dla stowarzyszenia, nie tylko organizacyjne ale i finansowe gdyż Cymbarka w całości finansowała tą imprezę. Jesteśmy współorganizatorem zimowych „Spotkań z Kulturą i Tradycją” w Cielądzu, prezentując filmy, wystawy o charakterze historycznym, uświetniając imprezę występami naszych zespołów. Bierzemy udział w „Jarmarkach Łódzkich” wystawiając nasze produkty regionalne, występując na scenach bawimy łodzian na ulicy Piotrkowskiej. To właśnie na Jarmarku Łódzkim ekipa telewizyjna TVN Meteo dokonała pierwszych nagrań naszych występów i emitowała potem na swojej antenie.

Największą bolączką stowarzyszenia jest brak swojego lokalu. Zajęcia prowadzone są w wynajętym lokalu, który do końca nie spełnia wymogów tak dużej grupy członków. Mimo to odwiedzający nas goście i mieszkańcy naszej gminy mówią, że jest tutaj rodzinna atmosfera, wszyscy członkowie są na równych prawach. W naszych szeregach jest również młodzież niepełnosprawna, która jest traktowana jak każdy inny członek naszego stowarzyszenia, nie ma podziałów wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Tak jak wiele organizacji o podobnym profilu działania korzystamy z funduszy unijnych, dotacji gminnych, dobrowolnych datków firm i osób prywatnych, grantów Krainy Rawki, funduszy bankowych, za które jesteśmy bardzo wdzięczni, bo bez tych wpłat nie moglibyśmy dalej funkcjonować. Cieszymy się bardzo, że powiększa się grono naszych przyjaciół, cieszy nas akceptacja społeczności lokalnej, mamy nadzieję, że nasza działalność przyczyni się do rozwoju kultury, poznania historii własnego regionu.


W bazie od: 2013-12-02 | Ostatnia modyfikacja: 2013-12-02

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top