“Kulig to karnawałowa zabawa szlachty polskiej, znana od końca XVI wieku, do końca XIX wieku, obecna w całym środowisku szlacheckim. Organizowana była w okresie od świąt Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej z nasileniem w ostatnim tygodniu karnawału.”
O tym zwyczaju szlachty polskiej można przeczytać w książce wydanej przez CIOFF w 2001 r. Autorem tekstu jest pan Janusz Chojecki – kierownik ZPiT Politechniki Warszawskiej, któremu serdecznie dziękujemy za wyrażenie zgody na opublikowanie materiału.
“Niniejsza książka to przegląd materiałów zawartych w piśmiennictwie polskim, w źródłach muzycznych i ikonograficznych, dotyczących karnawałowej zabawy szlachty polskiej – kuligu. Pierwsze wzmianki o kuligu odnaleziono w materiałach z końca XVI wieku. Najbogatsze zbiory pochodzą ze źródeł XIX wieku – okresu największej popularności.
Podstawowym celem tej pracy jest ułatwienie możliwości skorzystania z materiałów o kuligu, rozrzuconych w naszej literaturze i w większości dostępnych jedynie w bibliotekach; Jagiellońskiej czy Narodowej. Wskazane tu źródła mogą być wykorzystane przy opracowaniu scenariuszy widowisk opartych o zwyczaj kuligu. Mogą one być przydatne przy odnalezieniu klimatu tańca czy nawet być inspiracją przy scenicznym opracowaniu tańców narodowych przez zespoły pieśni i tańca oraz zespoły folklorystyczne. Dla zainteresowanych polskimi zwyczajami, wymienione w tej książce źródła będą pomocne w zrozumieniu istoty kuligu.”