Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
39-200 Dębica, Polska Adres:
Lata działalności: od 1968
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 80 14 681 43 36
O zespole
Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” powstał w 1978r w Dębicy z inicjatywy dyrektora Kombinatu Rolno-Przemysłowego „Igloopol” Edwarda Brzostowskiego. To właśnie on, po obejrzeniu w Domu Kultury i Sportu „Mors” koncertu Państwowego Zespołu Pieśni Tańca „Mazowsze”, podjął decyzję o utworzeniu „Igloopolan”. Nazwa zespołu nawiązuje do kombinatu, który przez 17 lat był jego patronem.
Organizacją tworzenia zespołu zajął się ówczesny dyrektor domu kultury- Ireneusz Siwiak.
Pierwszym choreografem został Kazimierz Górczak.
Do zajęć muzycznych i wokalnych zostali zaangażowani znani muzycy: Edward Wodzień, Ludwik Tyrpin, Emil Kozioł.
Pierwszy publiczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” odbył się w 1979 r. W dniach 18-21 października tego roku odbyły się VII Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne “Jarmark Pieśni i Tańca” w Mielcu. Wtedy to publiczność zobaczyła Igloopolan po raz pierwszy. Ten udany koncert zmobilizował grupę do dalszej pracy. Od tej pory zaczęto wzbogacać repertuar o nowe opracowania taneczne i muzyczne tak, że w krótkim czasie zespół mógł zaprezentować pełnospektaklowy program.
Członkowie zespołu są amatorami i entuzjastami tańców ludowych oraz dawnych przyśpiewek i obrzędów. Dzięki temu udaje się pielęgnować rodzimy folklor i narodowe tradycje.
W zespole tańczy, śpiewa i gra blisko 80 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.
Barwna, roztańczona, rozśpiewana i uśmiechnięta grupa dziewcząt i chłopców występowała w wielu miastach w kraju i poza jego granicami, zawsze zdobywając uznanie publiczności i jurorów. Dowodem tego są liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Wysoki poziom artystyczny zespołu podkreślają też piękne stroje ludowe o autentycznych wzorach i barwach.
Zespół dysponuje garderobą, która jest jedną z najbogatszych na Podkarpaciu.
Są tu między innymi: szlacheckie kontusze, stroje krakowskie, łowickie, rzeszowskie, krośnieńskie, wielkopolskie, cieszyńskie, lubelskie, opoczyńskie, śląskie, sądeckie, górali żywieckich oraz kostiumy z okresu Księstwa Warszawskiego.
Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” ma za sobą nagrania radiowe, telewizyjne i setki koncertów na różnorodnych festiwalach, przeglądach
i uroczystościach.
Od 1981r prawie corocznie wyjeżdżał na koncerty zagraniczne. Kilkakrotnie występował we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii. Koncertował też na Korsyce, Sardynii, Sycylii, Ukrainie, Węgrzech. Odwiedził również Rosję, Niemcy, Austrię, Estonię, Szwecję, Albanię , Bułgarię.
Rolę ambasadora polskiej kultury narodowej doceniły lokalne władze, przyznając zespołowi m.in. nagrodę „Uskrzydlony” w 2001r w dziedzinie- Kultura i Gryfa Powiatu Dębickiego w 2005r w kategorii- Promocja Powiatu.
„Igloopolanie” nie tylko występują ze swoim repertuarem, ale także biorą udział w różnorodnych lokalnych przedsięwzięciach artystycznych. Zaprezentowali się m.in. w widowiskach poetycko-muzycznych i patriotycznych: „Wesele Boryny”, „A znasz li ten kraj…” oraz w amatorskim wystawieniu na dębickiej scenie kulturalnej oper Moniuszki.
Od 1995r do chwili obecnej patronat nad zespołem sprawuje Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, a od 1991r choreografem i kierownikiem artystycznym „Igloopolan” jest Romuald Kalinowski.
Zespół jest członkiem C.I.O.F.F.-u ( Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej).
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2019-09-23