Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dorośli
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
33-300 Nowy Sącz, Polska Adres:
Lata działalności: od 1969
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych 18 442 91 78
O zespole
Regionalne Towarzystwo Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” propaguje folklor sądecki. Znane jest z sukcesów odnoszonych na estradach krajowych i zagranicznych. W swojej historii dało około 900 koncertów, rejestrowanych m.in. przez Polskie Radio i Telewizję.
Historia zespołu sięga początków Sądeckich Zakładów Elektro-Węglowych (obecnie SGL Carbon Polska S.A.). Oficjalnie zespół powstał w październiku 1969 r. wraz z przyjęciem patronatu nad Zespołem przez Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe. Założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu został Władysław Ścianek. W 1973 r. zespół, stał się rewelacją Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, kwalifikując się na Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie wywalczył „Srebrną Ciupagę”. W 1975 r. „Dolina Dunajca” zdobyła najcenniejszy laur ? „Złotą Ciupagę”, czyli Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W 2001 r. zespół ponownie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, na którym zdobył „Brązową Ciupagę”. Do najważniejszych sukcesów zespołu zaliczyć należy również: zdobycie I miejsca i nagrody Polskiego Radia i Telewizji na VII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 1974 r., a następnie powtórzenie tego osiągnięcia w 1975 i 1978 r. na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą. W 1993 r. nastąpiła reorganizacja, wynikiem której powołano Regionalne Towarzystwo Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca”. Głównym sponsorem zespołu jest firma SGL CARBON POLSKA S.A.
Do podstawowych zadań statutowych towarzystwa należy:
* Zbieranie, opracowanie artystyczne i upowszechnianie tradycyjnego tańca ludowego, obrzędów i zwyczajów ludowych;
* Prowadzenie działalności kulturalno-wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych;
* Utrzymanie stałych kontaktów z autentycznymi przedstawicielami kultury, rejestrowanie tańców, obrzędów i zwyczajów ludowych;
* Uczestnictwo w imprezach kulturalnych w regionie, oraz w krajowych i zagranicznych festiwalach folklorystycznych.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2020-01-28