Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież
Sekcje: kapela, obrzędy, śpiew, taniec
16-300 Augustów, Polska Adres:
Lata działalności: od 2002
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 40
O zespole
Zespół Tańca Ludowego “BYSTRY” działa przy Szkole Podstawowej nr 3 i Towarzystwie Młodego Krechowiaka od 2002 roku, a od 2016 także przy Augustowskich Placówkach Kultury, kultywując tradycje, obrzędy i pieśni regionu augustowsko-suwalskiego.
“Bystry” szkoli się pod okiem choreografa i opiekuna zespołu – Haliny Poźniakowskiej oraz nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie – Emila Kulbackiego, który wykonuje aranżację instrumentalno-wokalną pieśni i tańców.
Celem działalności grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru i tradycji ludowych różnych regionów Polski. Dzięki wytężonej pracy Zespół wiernie odtwarza autentyczne tańce narodowe i ludowe, przyśpiewki i muzykę ludową, a także stroje, instrumenty, gwary oraz brzmienie kapeli z poszczególnych regionów naszego kraju.
Ponadto “Bystry” zajmuje się ochroną i rejestracją dawnej kultury ludowej, szczególnie regionalnej, przeplatanej wielokulturowością pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego z naleciałością muzyki żydowskiej.
Grupa taneczno-wokalna ma za sobą wiele koncertów podczas mniejszych i większych uroczystości, imprez okolicznościowych, przeglądów i festiwali na terenie Augustowa, powiatu augustowskiego, województwa podlaskiego oraz innych województw Polski.
Zespół koncertował także za granicą, m.in. w Czechach, na Litwie, w Bułgarii, Grecji, Rosji i Chorwacji, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody.
Do najważniejszych wyróżnień należy tytuł “Najlepsi z najlepszych” na BALKAN FOLK FEST 2013 w Primorsku – Bułgaria. Zdobyte trofeum pozwala zespołowi brać czynny udział w imprezach tanecznych w całej Europie.
Rok szkolny 2015/2016 był bogaty w koncerty i występy zarówno na scenach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Nie sposób wymienić wszystkich występów, ale najważniejsze warto przybliżyć.
W kwietniu 2016r. “Bystry” został zaproszony na międzynarodowe wydarzenia folklorystyczne organizowane przez stowarzyszenie CIOFF (Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Folklorystycznej) do Nowogrodu Wielkiego w Rosji na XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru “SADKO”. Jest to duże wyróżnienie dla grupy tanecznej, ponieważ została ona wytypowana (jako jedyny zespół) do reprezentowania Polski na tym międzynarodowym wydarzeniu artystycznym.
Wakacje rozpoczęliśmy wyjazdem na II Międzynarodowy Festiwal Muzyki ISTRIA do Poreć w Chorwacji. Tutaj zespół podbił serca publiczności żywiołowym granswerasem i kamzulem oraz melodycznym walcem – Aleksander.
W sierpniu grupa taneczna uczestniczyła w 53. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, gdzie koncertowała w Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Wiśle i Oświęcimiu. To największa i najstarsza impreza folklorystyczna na świecie. W tym roku zgromadziła 97 zespołów folklorystycznych, w tym 17 zagranicznych z 3 kontynentów, łącznie 4000 wykonawców.
Godne uwagi jest to, że od 1 września do 12 grudnia 2015 roku Bystrzaki realizowały projekt “Na Podlasiu byłem”. Młodzi ludzie poznali folklor Podlasia, a także nauczyli się tańców i pieśni podlaskich, które następnie zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z zespołu oraz zebranym gościom.
Koncerty to nie wszystko. Warto podkreślić, że członkowie zespołu zwiedzają wiele i bawią się doskonale. Zwiedzili m.in. Nowogród Wielki i Sankt Petersburg w Rosji oraz Wiedeń, stolicę Austrii – nie wyobrażacie sobie jak tam jest pięknie!
W bazie od: 2013-08-20 | Ostatnia modyfikacja: 2023-11-19