Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe:
Sekcje: ,
Adres: 02-952 Warszawa, Polska
Lata działalności: od 2006
Kontakt: 22 651 98 20 http://www.kulturawilanow.pl
Portale społecznościowe:
Liczba członków:

O zespole

Grupa śpiewacza „Powsinianie”  działa w ramach Pracowni Etnograficznej przy Centrum Kultury Wilanów i  powstała w wyniku zaangażowania Powsinian w rozwój Domu Pracy Twórczej w Powsinie – niegdyś budynek starej plebanii przeznaczony do rozbiórki. Swoją ciężką pracą fizyczną i twórczością podnieśli z „ruin” budynek i zamienili w tętniący życiem Dom Pracy Twórczej. Te spontaniczne działania grupy seniorów zaowocowały cyklicznymi spotkaniami, w czasie których uczestnicy odkryli potrzebę badania regionalnej tożsamości  oraz współtworzenia małej ojczyzny, jaką jest Powsin. Pracownia powstała w połowie 2006 roku i obecnie liczy 40 osób.

W ramach Pracowni powstała grupa śpiewacza „Powsinianie” specjalizująca się w pieśniach, które powstały na podstawie dawnych przyśpiewek powsińskich. Nowa forma muzyczna daje im możliwość odtworzenia tradycyjnych wiejskich pieśni – kiedyś śpiewanych przy pracy w polu, czy też w czasie wiejskich świąt i biesiad – dzisiaj Dożynek, Zapustów, Kupalnocki. W 2011 roku grupa nagrała swą pierwszą płytę „Powsińska Biesiada” – będącą swoistym dodatkiem do książki kucharskiej o tym samym tytule, wydanej w 2008 roku.

W tym roku pracownia etnograficzna „Powsinianie” przygotowuje już  ósmą edycję święta dożynkowego podtrzymującego piękną, ludową tradycję. Tradycja obchodów święta dożynkowego w Powsinie sięga okresu przedwojennego i ożyła dzięki współpracy parafii Powsin oraz pracowni etnograficznej “Powsinianie”. Dzięki działaniom Pracowni Etnograficznej oraz zespołu „Kuźnia Artystyczna” podtrzymywane są tradycje. Także poprzez promowanie strojów wilanowskich oraz haftu wilanowskiego. Zespół „Powsinianie” jest dumny z tych tradycyjnych wilanowskich strojów, ponieważ to dzięki ich staraniom strój wilanowski „ożył”, a poprzez ich noszenie grupa promuje inicjatywy lokalne oraz bogate dziedzictwo kulturowe, zarówno w kraju jak i za granicą. Dzięki zaangażowaniu Pracowni Etnograficznej udało się przywrócić i powołać na nowo do życia  dawne święta Powsina. Są to zarówno obrzędy związane z rokiem kalendarzowym rolników – Dożynki – jak i prastare słowiańskie zwyczaje obchodzone jeszcze nie tak dawno na wielu wsiach polskich – Noc Świętojańska, Zapusty, Herody. Te wszystkie działania są dowodem na to, że powsińska społeczność  to niezwykły potencjał możliwości, który sprawia, że Powsin staje się miejscem szczególnym, nie tylko dla Dzielnicy Wilanów, ale i całej Warszawy.

Zespół śpiewaczy „Powsinianie”, poprzez swoje działania oraz działalność muzyczną, reprezentuje Mazowsze na wielu festiwalach, przeglądach i wydarzeniach, kultywując  warszawskie tradycje i strój wilanowski,  a swoją charyzmą i zaangażowaniem  zachęcają odbiorców do poznawania tradycji mazowieckich.


W bazie od: 2013-07-03 | Ostatnia modyfikacja: 2019-03-26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top