Zespół Artystyczny “Rokiczanka”

Dane statystyczne

Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: ,
Sekcje: , ,
Adres: 21-100 Lubartów, Polska
Lata działalności: od 2001
Kontakt: 513 902 940 http://www.rokiczanka.pl/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 20

O zespole

Rokiczanka jest zespołem folklorystycznym istniejącym od 2001 roku, który powstał z miłości do wszystkiego co nasze, swojskie, polskie. Tworzą go ludzie w rożnym wieku, wykonujący różne zawody, a połączyła ich wspólna pasja – śpiew. Nazwa zespołu nawiązuje do malowniczej miejscowości z regionu lubelskiego – Rokitno, z której pochodzi większość członków zespołu. Rokiczanka obejmuje swoim repertuarem wiele polskich melodii i piosenek ludowych a także pieśni kościelnych, patriotycznych i biesiadnych. Myślą przewodnią zespołu jest pielęgnowanie i propagowanie niezwykle barwnej i bogatej muzyki polskiej wsi.


Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ludowej „Rokiczanka” działa w miejscowości Rokitno (Gmina Lubartów), malowniczo położonej nad rzeką Wieprz w woj. lubelskim (ok. 770 mieszkańców).

Głównym celem stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji polskiej wsi a zwłaszcza regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Stowarzyszenie tworzą młode, aktywne osoby, które bezinteresownie podejmują się zadań zmierzających do realizacji powyższego celu.

W ramach stowarzyszenia funkcjonuje Zespół Artystyczny „Rokiczanka” (kapela, grupa wokalna dorosłych i grupa dziecięca).
W repertuarze zespołu są m.in. melodie, piosenki ludowe i biesiadne.
Kierownikiem muzycznym jest p. Ireneusz Bachonko.
Zespół koncertuje na różnych uroczystościach lokalnych i nie tylko. Prezentował się m.in. w Kazimierzu Dolnym.
Najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu stowarzyszenia są coroczne, sierpniowe „Spotkania z Twórczością Ludową”. Impreza ta nie jest przeglądem konkursowym.

Przyjeżdżają do Rokitna kapele, zespoły śpiewacze, zespoły dziecięce z całego woj. lubelskiego, aby zaprezentować swój dorobek artystyczny. Z roku na rok spotkania przyciągają coraz większą liczbę widzów a także artystów ludowych.
Ponadto nawiązało współpracę z Gminną Instytucją Kultury w Rokitnie k/Białej Podlaskiej.
W przyszłości planuje nawiązać kontakt z innymi miejscowościami o tej samej nazwie w całej Polsce.
Stowarzyszenie organizowało także m.in. prezentację kuchni staropolskiej, wystawę wyrobów ludowych rokickich artystów.
Ponadto, co roku przygotowuje własnoręcznie wykonane pamiątki dla artystów przyjeżdżających do Rokitna.
Stowarzyszenie „Rokiczanka” chętnie nawiąże kontakt i współpracę z innymi organizacjami, które realizują podobne cele i prowadzą działalność artystyczną


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2023-11-19

1 thought on “Zespół Artystyczny “Rokiczanka””

  1. Tadeusz Olton

    Świetny zespół “ludowy” ale w bardzo nowatorskim brzmieniu perfekcyjnie wykonywane utwory zarówno przez kapelę jak i śpiewających.Powinien być wizytówką polskiego folkloru na całym świecie- występować na każdym kontynencie bo to nasze dobro narodowe.Bardzo profesjonalny -słucham go już od kilku lat i naprawdę jestem zachwycony.I do tego bardzo dobrze “skrojone” wideoklipy-perełki historii polskiej wsi.Naprawdę chylę czoło dla kierownika zespołu i całej grupy że doprowadził zespół do takiej perfekcji.Widac i słychać “serce” i ducha zespołu -mógł powstać tylko z artystów
    którzy kochają folklor i muzykę ludową i nie szczędzą czasu i wysiłku żeby zespół
    prezentował się na tak wysokim poziomie.Myślę że w Polsce wygrałby wszystkie konkursy i festiwale “w cuglach”.Podziwiam i życzę dalszej działalności – byśmy mogli dalej słuchać z ogromną przyjemnością i ciarkami na skórze.Można naprawdę zapomnieć przez chwilę o ponurej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top