Dane statystyczne
Grupy wiekowe: dzieci, młodzież
Sekcje: kapela, śpiew, taniec
99-300 Kutno, Polska Adres:
Lata działalności: od 1968
Kontakt:
Portale społecznościowe:
Liczba członków: 30 695732549
O zespole
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej powstał w październiku 1968 roku przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Kutnie. Założycielem zespołu i jego pierwszym kierownikiem oraz choreografem był Kazimierz Jóźwiak. Współpracowali z nim : Mirosław Przybył (chórmistrz), Henryk Wesołowski (kierownik kapeli), Jerzy Czechowski ( akompaniator), Edward Pągowski (konsultant chóru i kapeli) oraz Janusz Nachrzter (konsultant taneczny) – były członek zespołu “Mazowsze”.
20 października 1968 roku ogłoszono komunikat o rekrutacji kandydatów do nowo powstającego zespołu. Na zgłoszonych 153 kandydatów przyjęto 65 osób w wieku 16- 18 lat do zespołu tanecznego oraz chóru. Jednocześnie utworzono kapelę ludową złożoną głównie z uczniów miejscowej szkoły muzycznej. Stroje dla grupy wiejskiej (kujawskie) wykonała Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Warszawie. Dla grupy miejskiej stroje uszyła Kutnowska Spółdzielnia Odzieżowa „Diana” wg projektu artysty plastyka Stanisława Kurmana.
Pierwsza siedzibą zespołu był lokal Klubu Międzyspółdzielnianego przy ul. Sienkiewicza 2. Po kilku miesiącach prób przygotowano 80- minutowy, pełnospektaklowy program folklorystyczny składający się z 3 obrazków scenicznych opatrzonych tytułami : „Zabawa podmiejska”, „Chęć ożenku”, „Swaty”.
Premierowy koncert odbył się 6 czerwca 1969 roku na scenie kina ” 19 Stycznia” w Kutnie. Równolegle z rozwojem umiejętności taneczno-muzycznych i wokalnych oraz wzbogacaniem programu uzupełniano komplety strojów : lubelskie, krakowskie i , zupełnie oryginalny, dotychczas nie notowany w katalogach etnograficznych, regionalny strój kutnowski. Należy zauważyć, że region kutnowski nie stanowi wyodrębnionego terytorium historycznego, geograficznego czy etnograficznego. W zasadzie zawsze znajdował się w tradycji folklorystycznej łęczyckiej, chociaż ze względu na swoje położenie podatny był również na wpływy kujawskie i mazurskie. Wspomina o tym Oskar Kolberg w XXII tomie „Ludu”, który w całości poświęca Łęczyckiemu. „Ubiór tutejszego ludu niewiele różnił się od strojów Mazurów rawskich i łowickich. Jedynie w okolicach Krośniewic zbliżony był do stroju kujawskiego spod Kowala. Ubiór kobiet różnił się tylko inaczej przystrojonym czepcem oraz nieco krótsza katanką wierzchnią”.
W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2019-09-16