Dane statystyczne

Poprzednie nazwy zespołu:
  • - Robotniczy Zespół Pieśni i Tańca Branżowych Spółdzielni Pracy w Krakowie
Instytucja patronacka:
Grupy wiekowe: , , ,
Sekcje: , ,
Adres: 31-046 Kraków, Polska
Lata działalności: od 1951
Kontakt: 12 430 65 60 http://krakowiacy.art.pl/
Portale społecznościowe:
Liczba członków: brak danych

O zespole

Wszystko zaczęło się od XII sesji Rady Kultury i Sztuki w 1950 roku, na której to i Minister i uchwała zalecali łamanie i przezwyciężanie schematów, banałów i nudy w pracy, a jako panaceum radzono odważnie sięgać do postępowych tradycji kultury polskiej.
Słowa te, dziś już trochę dziwnie brzmiące, poważnie potraktował ówczesny działacz krakowskiej spółdzielczości pracy Pan Władysław Sierpowski i dzięki swojemu uporowi spowodował, że 27 marca 1951 roku powstała pierwsza 35 osobowa grupa o przydługo brzmiacej nazwie: Robotniczy Zespół Pieśni i Tańca Branżowych Spółdzielni Pracy w Krakowie. Nazwa “KRAKOWIACY” przylgnęła do Zespołu w pierwszym roku działalności.
Od początku przy ul. Meiselsa 18 pracowali z „KRAKOWIAKAMI” wielcy i wybitni twórcy. Pierwszym Choreografem Zespołu był Prof. Marian Wieczysty, pierwszym dyrygentem Prof. Zbigniew Soja, ówczesny dyrygent Filharmonii Krakowskiej, Józef Makowicz – koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej, Mieczysław Kotlarczyk – twórca Teatru Rapsodycznego, Profesorowie: Marian Duliński, Zbigniew Pieńkowski, Ludwik Wiśniowski, Witold Zechenter. Wszyscy oni i wielu jeszcze nie wymienionych byli autorami największych sukcesów artystycznych Zespołu „KRAKOWIACY”.
Pierwszy koncert Zespołu odbył się po miesięcznej intensywnej pracy 30 kwietnia 1951 r. w teatrze STUDIO w Krakowie przy ul. Skarbowej. Ubogi pod względem scenografii i kostiumów, ale niezwykle spontaniczny i radosny koncert był zaskoczeniem dla widowni, która nagrodziła Zespół długimi i gorącymi owacjami.


W bazie od: 2011-10-07 | Ostatnia modyfikacja: 2019-09-23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top