Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" Drukuj


Zespół Pieśni i Tańca "Legnica"


adresLegnickie Centrum Kultury
ul.Chojnowska 2
59 - 220 Legnica
Polska
(zobacz na mapie)
wwwhttp://www.zpitlegnica.lca.pl/indexpl.html
e-mailzpitlegnica@wp.pl
telefon/fax76 723 37 19
rok powstania:1975
kategorie: · · ·
grupy: · · ·
społeczność:Odwiedź nas na Naszej Klasie · Zobacz nasz profil na Facebooku ·
organizacje: nr 143 ·

Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" powstał w 1975 roku przy Wojewódzkim Domu Kultury, z inicjatywy Wiktora Ringa, który był zarazem pierwszym choreografem zespołu. W momencie utworzenia zespół składał się z trzech sekcji: baletu, chóru i orkiestry, której role pełniła Legnicka Orkiestra Symfoniczna. Jej szef Eugeniusz Wiśniewski objął funkcję kierownika artystycznego o muzycznego zespołu. W 1976 roku pracę z grupą baletową rozpoczęli Maria Chrzanowska i Waldemar Branicki, specjaliści od tańca ludowego. Stronę wokalną zespołu opracował Ryszard Rydz.Tak powstał zespół, pasowany na artystyczną wizytówkę Legnicy i województwa dolnośląskiego. Uświetniał wszystkie większe i mniejsze uroczystości, bez względu na ich tematykę.

Od roku 1990 opiekunem zespołu "Legnica" zostały Polskie Koleje Państwowe Oddział w Legnicy, a od maja 1994 r. Mecenat nad Zespołem przejęło miasto Legnica, umiejscawiając zespół w Legnickim Centrum Kultury. Pracami Zespołu kierowali Maria Chrzanowska i Krzysztof Kobylak.

Obecnie w Zespole Pieśni i Tańca "Legnica" występuje ok. 50 osób. Grupa dziecięca jest prowadzona przez Anne Ziembę. Tworzą ją dzieci uczęszczające do szkół podstawowych i młodsze. Grupa młodzieżowa pracuje pod kierownictwem Elżbiety Andrusieczko - Tor. W jej skład wchodzą uczniowie szkół gimnazjalnych w Legnicy, absolwenci, uczniowie szkół średnich i studenci. Fakt ten stanowi gwarancję, że jeszcze bardzo długo Legnica będzie podziwiać barwną, wesołą i własną kulturę naszego narodu.

Na artystyczny program zespołu składają się wszystkie tańce narodowe tj. Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek i Krakowiak oraz suity regionalne z naszego kraju (suita kurpiowska, lubelska, rzeszowska, dolnośląska, górnośląska, wielkopolska oraz tańce góralskie beskidu żywieckiego).

Urozmaicony i dynamiczny repertuar zespołu sprawia, że propagując polską kulturę, tradycję i folklor koncertował on wielokrotnie poza granicami kraju, wszędzie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" występował na całym starym kontynencie, promując polską kulturę, tradycję i folklor. Magia polskiego tańca i pieśni zniewalała setki, a może tysiące młodszych i starszych miłośników tej sztuki w naszym mieście i Europie. Pełne gracji polonezy oraz mistrzowskie hołubce i oberki wzruszały obcojęzycznych widzów, a nasze miasto stało się znane w bardzo odległych częściach Europy i świata (m.in we Francji, Holandii, Danii, Bułgarii, Iraku, Niemczech, Rumunii, Izraelu oraz krajach byłego ZSRR).

Występy Zespołu Pieśni i Tańca "LEGNICA" to również znakomite widowisko uświetniające uroczystości regionalne, państwowe, branżowe i festynowe spotkania biesiadne. Piękne stroje i dynamiczne wykonanie dodaje uroku występom zespołu.

2010r. :

- XIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ,,Świat pod Kyczerą" - Legnica

- X Międzynarodowy Yesilkoy Festiwal Tańca Ludowego - Istambuł - Turcja

- XXXIII Bydgoskie Impresje Muzyczne - Bydgoszcz - (nagroda specjalna prezydenta miasta Bydgoszczy)

- III Festiwal Tradycji Dolnego Śląska - Wrocław

 

2011r. :

- V Międzynarodowy Festiwal Kultur Narodowych ,,Wyspa siedmiu Skarbów" - Kamieniec Podolski - Ukraina

- XIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ,,Świat pod Kyczerą"

 

2012r. :

- Międzynarodowy Festiwal „ Ziemia nasz wspólny dom” - Jekaterynburg - Rosja - I miejsce w kategorii młodzieżowych zespołów folklorystycznych

- XI Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. Jana Dzierżonia - Dzierżoniów

- XV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ,,Świat pod Kyczerą"

- XIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Szent István - Cluj - Rumunia

- IV Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce - Wrocław - (prezentacja zespołu w strojach - pogórza kaczawskiego)

 

2013r. :

- 3rd Festival of Folk art Sherwana Castle - Kalar - Irak

- XII International Folklore Dance and Song Festival "Golden Dolphin" - Batumi - Gruzja

Poprawiony: niedziela, 09 czerwca 2013 20:45
 
strona korzysta z plików cookies